SİZİ ARAYALIM  

Belçika'da Üniversite Okumak

İçindekiler

Belçika üniversite fiyatları ne kadar?

Belçikada üniversite okumak isteyen öğrenciler için, tam zamanlı lisans programları öğrenim ücretleri, Avrupa vatandaşı olmayanlar için, Belçika’daki üniversite ücretleri programa bağlı olarak 1.000-8.000 EUR arasında değişmektedir. Tıp, diş hekimliği veya MBA alanındaki eğitim programları önemli ölçüde daha pahalıdır.

Belçika Üniversite başvuruları ne zaman yapılmalıdır?

Belçika Üniversitelerinin başvuru tarihleri, programlar ve üniversiteler arasında değişiklik göstermektedir. Genel olarak Mayıs-Nisan aylarında başvurular başlamaktadır.

Belçika Üniversitelerinde Yök Denkliği var mı?

Belçika Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. Belçika Üniversitelerinden mezun olan bir öğrencinin sahip olduğu diplomanın Türkiye’de geçerliliği vardır.

Belçika Üniversite konaklama imkanları

Kampüs İçi Yurtlar: Üniversite kampüsünün içerisinde yer alan yurtlar; uluslararası öğrenciler ile lokal öğrencilerin birlikte kalabilmesi, okula yakınlıkları ve fiyatları gibi sebepler ile öğrenciler tarafından çok tercih edilen bir seçenektir.

Özel Yurtlar & Rezidanslar: Üniversite kampüsünün dışında olan bu konaklama seçeneği genellikle okul kampüsüne yürüme ya da kısa bir toplu taşıma mesafesinde konumlanmaktadır. Öğrencilere, tek kişilik, çift kişilik ya da daha fazla öğrenci ile paylaşımlı oda seçenekleri sunulabilmektedir.

Öğrenci Evleri: Öğrencilerin yalnız ya da birkaç arkadaş birlikte kalabilecekleri bu evlerde; mutfak ve banyo ve salon genelde ortak kullanım alanıdır.

Belçika’da okurken çalışmak mümkün mü?

Belçika Üniversite’de eğitim alan öğrenciler eğitimleri esnasında maksimum haftada 20 saat part-time çalışma hakkına sahiptirler.

Belçika sağlık sistemi nasıl?

Belçikalı sağlık sistemi Avrupa’nın en iyilerinden biridir. En iyi teknoloji ekipmanlarla donatılmış hastanelerde birçok başarılı doktorlar tarafından tedavi ve muayene hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Belçika Hakkında Genel Bilgiler

Batı Avrupa’da yer alan küçük bir ülke olan Belçika Avrupa’nın başkenti olarak anılır ve Avrupa Birliği’nin en temel organlarını bünyesinde barındırır. Dünya ülkeleri arasındaki bu ayrıcalıklı yeri, mimari yapıları, yüksek yaşam standartları ve eğitim kalitesi ile Avrupa’nın yaşamak ve okumak için de en güzel yerlerden biridir.

Belçika’da üç farklı bölgede üç farklı dil konuşulur: Felemenkçe, Fransızca ve Almanca. Flaman Bölgesinde Felemenkçe, Valon bölgesinde Fransızca ve Belçika başkent bölgesinde hem Felemenkçe hem de Fransızca resmi dil olarak kabul edilir.

Kuzeybatısında Atlas Okyanusu bulunan Belçika’ya Fransa, Almanya, Lüksemburg ve Hollanda komşudur. Ülkede her mevsim yağışlı okyanusal bir iklim hakimdir. Ocak ayı ortalama en düşük sıcaklık 3 °C iken haziran ayı ortalama en yüksek sıcaklık 19 °C’dir.

Belçika’da Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Belçika’da her üniversite kendi koşullarını belirlemektedir. Genel seçme ve yerleştirme sınavları yapılmamaktadır. Fakat bazı üniversiteler tıp, diş hekimliği, makine mühendisliği gibi bölümler için ek olarak öğrenci seçme sınavları da düzenlemektedir. Üniversiteler tarafından öğrenci alımlarında istenen şartları sağlayan ilk ve orta öğrenimini başarı ile tamamlamış öğrenciler üniversitelere şahsen başvuru yapabilme hakkına sahiptir.

Belçika’da eğitim dili bölgeden bölgeye göre Almanca, Felemenkçe ve Fransızcadır. Bunun yanında İngilizce programlar da oldukça fazladır.

Belçika’da üniversite eğitim sistemi 3 kademeye ayrılabilir.

İlk kademe olan lisans eğitimi 2 veya 3 yıl süre ile lise eğitimini tamamlamış herkese verilir ve lisans derecesi için bu 2 veya 3 yılın 180 AKTS ile tamamlanması gerekmektedir. Lisans dereceleri bölgeler ve üniversiteler arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebeple seçtiğiniz üniversite ile iletişime geçmeniz doğru olacaktır.

İkinci kademe ise iki veya üç yıl süren eğitime ek olarak 2 veya 4 yıl alınan derecedir. İkinci kademe eğitimine yüksek lisans olarak tanımlanabilir. Yüksek lisans dereceleri 60-129 AKTS’nin tamamlanması ile bitirilebilir.

Üçüncü aşama ise doktora eğitimidir. Akademik kariyer yapmayı hedefleyen üstün akademik becerilere sahip öğrenciler tarafından tercih edilir. Bu düzeydeki çalışmalar sırasında, bir öğrenci veya araştırmacı, araştırma kurslarına katılmalı ve çalışmalarının sonunda bir doktora tezi projesini tamamlamalıdır.

Belçika’da en çok tercih edilen bölümler:

· Ekonomi
· İşletme yönetimi
· Bilgisayar bilimi ve bilgi teknolojisi
· Fizik
· Politika bilimi

Belçika’daki Üniversitelere Kabul Koşulları

Belçika’da üniversiteye başlamak isteyen öğrencilerin belirli belgeleri sunmaları gerekir. Sunulacak temel belgeler aşağıdaki gibidir:
· Lise diploması
· Lise transkripti
· Motivasyon Mektubu
· TC Kimlik Kartı ya da Pasaport
· İngilizce yeterlilik belgesi

Bu belgeler temel belgeler olup, her okula başvuru için sunulacak belgeler farklılık göstermektedir.

Belçika’da Eğitim Masrafları

Belçika’da alacağınız eğitim üniversite, bölüm ve Avrupa vatandaşlığınızın olup olmamasına göre ortalama 900€ ile 15.000€ arasında değişkenlik gösterebilir.

Başvuru Süreci

1. Program seçimi: Öncelikle hangi programın sizin için uygun olacağını belirlemeniz gerekiyor. Okulların kabul koşulları sizin seçeceğiniz bölüm ve hangi derecede eğitim alacağınıza göre değişiyor. Üniversite dereceleri lisans, yüksek lisans ve doktora programları olarak üçe ayrılıyor.
2. Kabul koşulları: Her program için gerekli görülen giriş koşulları farklılık gösteriyor. Belçika’nın farklı bölümlerinde farklı eğitim sistemleri olduğundan kabul koşulları ile ilgili üniversiteler ile doğrudan iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır.
3. Başvuru süreci: Programlara göre gerekli belgeler farklılık göstermektedir. Her program için gerekli olan belgeleri hazırlarken tüm belgelerin orijinal ve ilgili makamlardan alınmış olmasına dikkat etmeniz önemlidir. Daha sonra başvurunuzu yapmak için hazırsınız demektir. Belçika’da, online başvuru sistemleri aracılığıyla doğrudan seçtiğiniz üniversiteye elektronik olarak başvurursunuz. Ancak bazı durumlarda, orijinalliklerini kanıtlamak için orijinal belgeleri postayla göndermeniz istenebilir. Başvurunuzu gönderdikten sonra kabul alıp almadığınız size bildirilecektir.
4. Öğrenci vizesi: Üniversiteden kabul aldıktan sonra ilk adım öğrenci vizesi için başvuru yapmaktır. Bunun için en yakın Belçika Konsolosluğuna başvurmanız gerekmektedir.
5. Belçika’ya Varış: Vizeden sonra uçak biletinizi ve vizenizi aldıktan sonra Belçika’ya gitmek için hazırsınız! Belçika’daki çevrimiçi öğrenci forumlara katılarak gitmeden önce sosyal bir çevre edinebilirsiniz.

Belçika’da Yaşam Koşulları ve Masrafları

Belçika küçük bir ülke olsa da uluslararası alandaki önemi, eğitim sistemi, sağlık hizmetleri ile dünyada yaşam standardı en yüksek olan ülkelerden biridir. Belçika’da istihdam oranı %71’dir. Yaşam standartlarının yüksek olduğu Belçika’da işçi ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır.

Belçika şehirleri geniş yollara ve yeşil alanlara sahiptir. Şehir mimarisi Art Nouveau ve neoklasik akımlardan etkilenerek oluşturulmuştur.

Ulaşım konusunda birçok seçenek bulunmaktadır. Özel araçların, bisikletlerin yanı sıra tramvay, metro, otobüs gibi ulaşım araçları da Belçika’da ulaşımda kullanılmaktadır. Belçika’da özellikle Brüksel gibi büyük şehirlerde, metro, tramvay ve otobüs kullanımı çok daha yaygındır. Belçika’nın şehir dışında kalan köy, kasaba gibi bölgelerinde ise toplu taşıma araçlarından daha çok bisiklet ve yürüyüş tercih edilmektedir.

Belçika’da Brüksel gibi büyük şehir merkezlerinde metro ve tramvay kullanımı yaygındır. Belçika’daki metrolar haftanın her günü 06:00-00:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Şehir merkezlerinde tramvay ve metro ile istenilen yere 15-20 dakika kadar kısa bir sürede gidebilmek mümkündür.

Trenler ile 1 kez seyahat etmek 6 Euro’dur. Trenle 10 kez seyahat edebilmenin ücreti ise 52 Euro’dur. Brüksel’de bir kez metroya biniş bileti 2 Euro’dur. Metro bileti 1 saat içerisinde geçerlidir. Brüksel’de başka bir metro hattına geçmek için yeni bir metro bileti almak gerekmektedir. Brüksel’de 24 saatlik otobüs bileti fiyatı 7 Euro, 48 saatlik otobüs bileti fiyatı 14 Euro, 72 saatlik otobüs bileti fiyatı 18 Euro’dur.

Belçika’da asgari ücret 1593 €’dur. Gıda ve market masrafları bir kişi için aylık 771,39€’dur. Ev kiraları ortalama 857€’dur.

Vize Süreci

Öğrenciler eğitimlerine başlamadan önce Belçika öğrenci vizesi almalılar. Belçika vizesi için gerekli evraklar:
· Kimlik fotokopisi
· Müracaat formu
· Fotoğraf
· Dil tercih formu
· İdari harç
· Sağlık raporu
· Adli sicil kaydı
· Üniversiteden alınan okul kayıt belgesi
· Neden Belçika’da eğitim almak istediğini belirten bir Niyet Mektubu
· Dil yeterlilik belgesi
· Belçika’da yaşam masraflarını karşılayacak kişi/sponsorun mali bilgileri (Banka hesapdökümü, vergi levhası, maaş bordrosu vb.)

Belçika Üniversiteleri Hakkında Kısa Bilgiler;

1. Antwerp Üniversitesi:

Antwerp Üniversitesi’nin yaklaşık 20.000 öğrencisi vardır ve bu da onu Flanders’daki üçüncü en büyük üniversite yapar. Antwerp Üniversitesi, eğitimdeki yüksek standartları, uluslararası rekabete dayalı araştırmaları ve girişimci yaklaşımıyla öne çıkmaktadır. 2003 yılında üç küçük üniversitenin birleşmesinden sonra kuruldu.

Antwerp Üniversitesi’nde 30 akademik lisans programı, 69 yüksek lisans programı, 20 yüksek lisans sonrası yüksek lisans programı ve 22 yüksek lisans programı bulunmaktadır. Ayrıca, tamamen İngilizce olarak öğretilen 26 program vardır (1 lisans, 16 yüksek lisans, 6 yüksek lisans ve yüksek lisans programı ve 3 lisansüstü program).

Bu programların tümü 9 fakülteye ayrılmıştır.
İş ve ekonomi
Veterinerlik ve Biyomedikal Bilimler
Tıp ve Sağlık Bilimleri
Sanat
Tasarım Bilimleri (mimarlık ve koruma dahil)
Sosyal Bilimler
Hukuk
Uygulamalı Mühendislik Bilimleri
Bilim
Avrupa vatandaşı olmayan öğrenciler için program ücretleri ise 400€ + 45€/kredi şeklindedir.

2. Leuven Katolik Üniversitesi:

KU Leuven, Belçika’nın Leuven şehrinde bulunan bir Katolik araştırma üniversitesidir. Bilgisayar bilimi, mühendislik, doğa bilimleri, teoloji, beşeri bilimler, tıp, hukuk, fıkıh, işletme ve sosyal bilimlerde öğretim, araştırma ve hizmetler yürütür.
Leuven’deki ana kampüsüne ek olarak Kortrijk, Antwerp, Ghent, Bruges, Ostend, Geel, Diepenbeek, Aalst, Sint-Katelijne-Waver ve Belçika’nın başkenti Brüksel’de uydu kampüsleri vardır. KU Leuven, Belçika’nın en büyük üniversitesidir. 2017-2018’de 58.000’den fazla öğrenci kayıt olmuştur. Ana eğitim dili Felemenkçe’dir, ancak birçok program ,özellikle yüksek lisans ve lisans derecelerinde, İngilizce olarak öğretilir. Avrupa vatandaşı olmayan öğrenciler için eğitim ücretleri 1200€ – 6900€ arasında değişiyor.

3. Ghent Üniversitesi:
Ghent Üniversitesi, Belçika’nın Ghent şehrinde bulunan bir devlet araştırma üniversitesidir. Ghent Üniversitesi, 130’dan fazla bölümü olan on bir fakülteden oluşmaktadır. Buna ek olarak, üniversite Zwijnaarde bilim parkını ve Greenbridge bilim parkını korur.

Fakülte listesi:
Sanat ve Felsefe Fakültesi
Biyo-bilim Mühendisliği Fakültesi
Hukuk Fakültesi
Fen Fakültesi
Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi
Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
İktisat ve İşletme Fakültesi
Veteriner Fakültesi
Psikoloji ve Eğitim Bilimleri Fakültesi
Eczacılık Bilimleri Fakültesi
Siyasal ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Avrupa vatandaşı olmayan öğrenciler için İngilizce lisans bölümlerinde fiyatlar 253,60€ + 24,30€/kredi ile 253€ + 24,30€/kredi arasında değişkenlik gösteriyor.

4. Erasmus Brüksel Uygulamalı Bilimler ve Sanatlar Üniversitesi:
Hollandaca Erasmushogeschool Brussel isminde olan okul Brüksel, Belçika’da bulunan bir yüksek öğrenim enstitüsüdür. AB öğrenci değişim programı ERASMUS gibi, adını Brüksel’in bir belediyesi olan Anderlecht’te yaşayan hümanist filozof ve yazar Desiderius Erasmus’tan alıyor.
Dereceler 979,60€ + 110.46/kredi şeklinde fiyatlanıyor.

5. Brussels Libre Üniversitesi:
ULB, kökenlerini 1834’te Belçikalı avukat Pierre-Théodore Verhaegen tarafından kurulan Brüksel Hür Üniversitesi’ne kadar takip eden iki kurumdan biridir. ULB üç ana kampüsten oluşur: Brüksel ve Başkent Bölgesi’ndeki Brüksel ve Ixelles belediyelerinin topraklarındaki Solbosch kampüsü, Ixelles’deki Plaine kampüsü ve Erasmus Hastanesi’nin yanında Anderlecht’teki Erasmus kampüsü.
Avrupa vatandaşı olmayan öğrenciler için program ücretleri 835€ ile 4175€ arasında değişmektedir.

DEVAMINI GÖR

Belçika Üniversiteleri ve Fiyatları