sliderslider
Ghent teki üniversite 9 Ekim 1817 de açıldı ve JC van Rotterdam ilk rektör olarak görev yapmaya başlamıştır. İlk yılında 190 öğrencisi ve 16 profesörü bulunmaktaydı. Orijinal dört fakülte Beşerî Bilimler (Harfler), Hukuk, Tıp ve Bilim'den oluşuyordu ve eğitim dili Latince idi. Üniversite, daha sonra Belçika olacak olan Hollanda Birleşik Krallığı'nın güneyindeki entelektüel ve akademik gecikmeyi önleme politikasının bir parçası olarak Kral I. William tarafından kurulmuştur.

Öğrenci nüfusu 414'e ulaştıktan sonra, Belçika Devrimi'nin ardından öğrenci sayısı hızla azalmıştır. Ghent Üniversitesi, modern organik kimyanın kuruluşunda rol oynamıştır. Friedrich August Kekulé (7 Eylül 1829 - 13 Temmuz 1896) Ghent'te benzenin yapısını çözdü ve August Kekulé'nin öğrencisi Adolf von Baeyer (Johann Friedrich Wilhelm Adolf von Baeyer) organik kimyaya katkılarda bulunmuşlardır. 1882'de Sidonie Verhelst üniversitedeki ilk kız öğrenci kurulmuştur. Fransızca, 1830 Devrimi'nden sonra Latince'nin yerini alarak eğitim dili olmuştur. 1903'te Flaman politikacı Lodewijk De Raet, Hollandaca eğitime başlamak için başarılı bir kampanya yürüttü ve ilk kurslar 1906'da başlamıştır.

20. yüzyıldan bu yana gelişmeler Savaştan sonra, üniversite, hükümetin 1950'ler ve 1960'lar boyunca Flanders'daki yüksek öğrenimi demokratikleştirme politikasını izleyerek çok daha büyük bir kurum haline gelmiştir. 1953'te 3.000'den fazla öğrenci vardı ve 1969'da 11.500'den fazla öğrencisi olmuştu. Fakülte sayısı 1957'de Uygulamalı Bilimler ile başlayarak on bire yükselmişti. Bunu 1968'de Ekonomi ve Veterinerlik, 1969'da Psikoloji ve Pedagoji ile Biyo mühendislik ve Eczacılık Bilimleri izlemektedir. Siyaset ve Sosyal Bilimler fakültesi en son 1992'de eklenen fakültedir. 1991 yılında üniversite, Flaman Topluluğu hükümeti tarafından artan özerklik verilmesinin ardından resmi olarak Rijksuniversiteit Gent (RUG) olan adını Universiteit Gent (UGent) olarak değiştirdi. Ghent Üniversitesi, 44.000 öğrenci ve 9.000 personelden oluşan en büyük Flaman üniversitelerinden birisidir. Üniversite ayrıca Belçika'nın en büyük hastanelerinden biri olan Üniversite Kütüphanesini ve Üniversite Hastanesini de desteklemektedir. Araştırma Vakfı - Flanders (FWO) tarafından sağlanan finansmanın en büyük yararlanıcılarından birisidir. Ghent Üniversitesi sürekli olarak dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer almaktadır.

GHENT ÜNİVERSİTESİ BAŞARI-RANKING BİLGİLERİ
Ghent Üniversitesi sürekli olarak dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer almaktadır. 2017 yılında, Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması (veya Şangay sıralaması) tarafından küresel olarak 69. ve QS Dünya Üniversite Sıralaması tarafından 125. sırada yer almıştır. 2021 için Ghent Üniversitesi, US News & World Report tarafından dünya çapında 85. ve Times Higher Education tarafından 96. sırada yer almıştır. Üniversite, Belçika'da, Avrupa'da ve dünya çapında pek çok ortaklığa sahiptir. Örneğin, Ghent Üniversitesi, Belçika Koordineli Mikroorganizma Koleksiyonlarını ve Vlaams Instituut voor Biotechnologie'yi desteklemektedir. Avrupa içinde, Santander Ağı ve U4 Ağı üyesidir.

Ayrıca Avrupa İleri Mühendislik Eğitimi ve Araştırma Okulları Konferansına katılmaktadır. Ayrıca Üniversite, Erasmus ve Erasmus Mundus programları için çok sayıda üniversite ile iş birliği yapmaktadır; ikincisi çerçevesinde, Kırsal Kalkınmada Uluslararası Bilim Ustası'na başkanlık edip, aynı zamanda Topraklar ve Küresel Değişimde Uluslararası Bilim Ustası (IMSOGLO) programı uygulamaktadır. Avrupa dışında, Ghent Üniversitesi altı kıtanın tümünde değişim programları yürütmektedir. Ayrıca Ghent Üniversitesi, COinS ve Unipept'in geliştirilmesinde etkili olmuştur.

Ghent University Bölümleri, Eğitim Dili ve Yıllık Ücretler

Degree Lokasyon Eğitim Dili Bölüm Bölüm Sömestir Yıllık Ücret
Lisans Gent Felemenkçe Felsefe ve Ahlak Bilimleri (3 Sene 6 Dönem) Tam Yıl 6.900 €

Sizi Arayalım


Belçika Gent Üniversiteler ve Fiyatları

Ghent University logo Ghent University
 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU