SİZİ ARAYALIM  

Şartlı Kabul Mektubu Nedir?

Şartlı kabul mektubu, üniversiteye belirli koşullarla geçici olarak kabul edilmenize izin verildiği anlamına gelir. Bu koşulları yerine getirdiğinizde, kabul mektubu koşulsuz hale gelir. Kabul mektubunu ancak teklif mektubu koşulsuz hale geldiğinde kabul edebilir ve ardından ilk dönem için öğrenim ücretinizi ödemeye ve tüm kurs süresi boyunca Yurtdışı Öğrenci Sağlık Sigortası satın almaya devam edebilirsiniz.

Şartlı bir teklifte belirtilebilecek en yaygın koşullardan bazıları şunlardır:

Akademik koşullar : Bu koşulda, üniversite sizden belirli akademik puanlara ulaşmanızı isteyecektir. Örnek 1: 12. sınıf öğrencisiyseniz ve lisans derecesi için koşullu bir kabul mektubu aldıysanız, üniversite kabul mektubunu koşulsuz hale getirmek için 12. sınıf sonuçlarınızda elde etmeniz gereken belirli bir yüzdeden bahsedecektir. Örnek 2: Lisans derecesi okuyorsanız ve yüksek lisans dereceniz için şartlı bir mektup aldıysanız, üniversite şartlı kabul mektubunu kabul etmeden önce lisans derecenizde almanız gereken belirli notlardan bahsedecektir.

İngilizce dil koşulu : Başvurunuzu gönderirken İngilizce dil yeterlilik testi puanlarınızı sunmadıysanız, üniversite size İngilizce dil yeterlilik testi sonuçlarınıza bağlı olacak bir şartlı kabul mektubu verebilir. Çoğu üniversite, Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşmayı içeren 6.0'dan daha düşük bir alt küme olmaksızın IELTS'de 9.0 üzerinden toplam 6.5 bant gerektirir.

Farklı ülkeler için şartlı kabul koşullarında kendi dillerinde minimum yeterlilik şartı aramaktadır. Örneğin; Almanya Devlet Okullarına girebilmek için minimum A2 seviye Almanca olması şartı aranmaktadır.