sliderslider
Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi 1952 yılında kurulmuştur. 3.600’ün üzerinde öğrenciye eğitim vermektedir. Çek Cumhuriyeti’nde kimya alanında uzmanlaşmış ve önde gelen en büyük üniversite konumundadır.

1920 yılında Prag Politeknik in yeniden düzenlenmesi ile Kimya Teknoloji okulu Çek Teknik Üniversitesi’nin 7 bölümünden biri olarak kurulmuştur. 1928'de Çekya nın en ünlü bilim adamlarından Vladimír Prelog, Kimya ve Teknoloji Mühendisliği Üniversitesi'nden mezun olmuş ve sonraki yıllarda doktorasını da almıştır.

ETH Zürih'te profesör olarak, organik moleküllerin stereokimyasına katkısını ve onların reaksiyonları hakkındaki bilgilerini takdir eden 1975'te Nobel Kimya Ödülü'nü kazanmıştır. Prag'daki Kimyasal Teknoloji Üniversitesi, Profesör Votoček'in mirasına bağlı kalmakta ve onun adına seçkin lisansüstü öğrenciler için en yüksek ödülü bursuna Votoček Bursu olarak adlandırmaktadır. Ayrıca ICT Prag, kimya ve kimya teknolojisi alanındaki olağanüstü bilimsel kişiliklere verilen en yüksek ödül olarak Votoček Madalyasını verilmektedir.

1952 yılında Prag Kimya ve teknoloji Üniversitesi Çek Teknik Üniversitesinden bağımsız olarak kurulmuştur. Üniversitenin Kimya Teknolojisi Fakültesi, Çevre Teknolojisi Fakültesi, Kimya Mühendisliği Fakültesi ve Gıda ve Biyokimyasal Teknoloji Fakültesi olmak üzere 4 farklı fakültesi bulunmaktadır. Erasmus ve öğrenci değişim programlarında Çek yanın en aktif üniversitesidir. Prag'daki Kimya Teknolojisi Üniversitesi, kimya ve gıda endüstrisi alanlarında birinci sınıf eğitim ve araştırmanın doğal bir merkezidir. Teknik kimya, kimya ve biyokimyasal teknolojiler, malzeme ve kimya mühendisliği, gıda ve beslenme, çevre ve şimdi de ekonomi ve yönetime odaklanan en büyük yerli kurumlardan biri olarak bilinmektedir.

PRAG KİMYA VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ KABUL ŞARTLARI
- Lise Diploması (Çevirisi ile birlikte)
- Lisans Diploması (Çevirisi ile birlikte)
- Transkript
- CV (Öğrencinin öğrenim hayatını ve kişisel başarılarını anlatan)
- Pasaport Fotokopisi
- Fotoğraf
- Niyet Mektubu
- Referans Mektubu (Lisans Mezunları için)
- Öğrenciler IELTS 5.5-6.0 notu ile direk lisans bölümlerine yerleşebilmektedirler.
- Yüksek Lisans öğrencileri ise mezuniyet ortalaması 2.5+ olması istenmektedir.
- Yüksek Lisansa başvuran öğrenciden IELTS 6.0-6.5 not ortalaması istenmektedir.

PRAG KİMYA VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ BAŞARI-RANKING BİLGİLERİ
Orta Avrupa’nın merkezinde yer alan ve Çek yanın başkenti olan Prag’da alınan eğitim sayesinde öğrencilerin eşsiz bir deneyim yaşamasına fırsat veren Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi, Avrupa’nın diğer şehirlerine göre oldukça ekonomik olan Prag şehrinde hem kaliteli hem de oldukça uygun fiyatlı eğitim alınabilen en iyi okullardan kabul edilmektedir. Hem de bu eğitimin karşılığında bütün Avrupa’da ve dünyanın birçok ülkesinde geçerli Mavi Diplomaya sahip olma fırsatı sunmaktadır.

Yurtdışında kaliteli ve ekonomik bir eğitim almak isteyen öğrenciler Çek Cumhuriyeti’ni tercih etmektedir. Mükemmel bir uluslararası üne ve en iyi donanıma sahip okul, her öğrenciye kendi seçtikleri bilimsel projelere katılma fırsatı sunar, yurtdışında staj yapmalarına izin verir ve ardından yurtiçinde ve yurtdışında prestijli, saygın bir uygulamaya erişmeye hak kazanırlar. Kişisel bir yaklaşım sayesinde, öğretmenler ve öğrenciler arasında güçlü bir ilişki olan aile ortamına sahip bir okul olarak ta öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Bu sayede, ICT Prag dünyanın en iyi 400 üniversitesinden birisidir. QS sıralamasına göre: Dünya üniversite sıralaması 2021 anketinde bu sonucu al maya hak kazanmıştır. Yine geçmişte QS World University Rankings 2020, Times Higher Education (THE) World University Ranking 2020 gibi kurumların yaptığı Dünya geneli üniversiteler sıralamasında ilk 500’de yer alarak global ölçekteki yükselişini korumuştur. Prag'daki Kimya Teknolojisi Enstitüsü'nde okumak, kimyasal ve kimyasal-teknoloji odaklı diğer okullardaki öğretimden farkı olarak tanımlanmıştır.

ICT Prag'da öğrencilerin pratik öğretimine önem verilmektedir. Öğrenciler laboratuvarlarda uzun saatler geçirmektedirler. Öğretim kişiye özel hazırlanabilmektedir. Çek Cumhuriyeti'nde ve yurtdışında araştırma, teknoloji ve yönetim alanlarında gelecek vaat eden ve prestijli bir uygulama için iyi bir imkân sunmaktadır. Prag'daki Kimyasal Teknoloji Enstitüsü'nden bir diploma ile dünyanın her yerinde tanınmaktadır. Okulda eğitim alan kimya uzmanlarının, teknoloji uzmanlarının ve yöneticilerin de mali değerlendirmesi ortalamanın oldukça üzerindedir.Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi Bölümleri, Eğitim Dili ve Yıllık Ücretler

Degree Lokasyon Eğitim Dili Bölüm Bölüm Sömestir Yıllık Ücret
Lisans Prag İngilizce Kimya Mühendisliği ve Teknolojisi (3 Sene 6 Dönem) Tam Yıl 2.600 € Yıllık
Lisans Prag İngilizce Kimya Teknolojisi ve Materyaller (3 Sene 6 Dönem) Tam Yıl 2.600 € Yıllık
Lisans Prag İngilizce Çevre Kimyası ve Teknoloji (3 Sene 6 Dönem) Tam Yıl 2.600 € Yıllık
Lisans Prag İngilizce Yiyecek ve Biyomedikal Teknoloji (3 Sene 6 Dönem) Tam Yıl 2.600 € Yıllık
Yüksek Lisans Prag İngilizce Biyoteknoloji (2 Sene 4 Dönem) Tam Yıl 2.600 € Yıllık
Yüksek Lisans Prag İngilizce Çevre Kimyası ve Teknoloji (2 Sene 4 Dönem) Tam Yıl 2.600 € Yıllık
Yüksek Lisans Prag İngilizce Kimya, Teknoloji ve Materyaller (2 Sene 4 Dönem) Tam Yıl 2.600 € Yıllık

Sizi Arayalım


Çekya Prag Üniversiteler ve Fiyatları

BRNO Teknik Üniversitesi logo BRNO Teknik Üniversitesi
Charles Üniversitesi logo Charles Üniversitesi
Çek Teknik Üniversitesi logo Çek Teknik Üniversitesi
Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi logo Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi
Prag Ekonomi Üniversitesi logo Prag Ekonomi Üniversitesi
Prag Film Okulu logo Prag Film Okulu
Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi logo Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi
Prag Metropolitan Üniversitesi logo Prag Metropolitan Üniversitesi
 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU