sliderslider
Prag Metropolitan Üniversitesi ( Çekçe : Metropolitní univerzita Praha ), Çek Cumhuriyeti'nde 2001 yılında Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler Üniversitesi olarak kurulmuş özel bir üniversitedir. Sağladığı Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak çalışmalardır.

2007'den bu yana, üniversitenin Uluslararası İlişkiler Bölümü, Central European Journal of International and Security Studies başlıklı altı ayda bir hakemli akademik bir dergi yayınlamaktadır. Metropolitan University Prague (MUP), Erasmus programının bir parçası olarak öğrencilerine çok sayıda yabancı çalışma stajı sunan özel bir üniversitedir. 80’den fazla öğrenci Birleşik Krallık, Hollanda, İspanya, Almanya, İtalya, Belçika, Fransa ve İsveç’te yabancı üniversitelerde staj için bir veya iki dönem geçirmektedir. Buna ek olarak, üniversite öğrencilere bir yıl ABD, Kanada, Güney Kore, Tayvan veya Rusya’daki üniversitelerde öğrenim görme imkânı sunabilmektedir. Prag şehrinde ve 3 farklı şehirde de ana kampüsleri bulunmaktadır.

Metropolitan Üniversitesi Çekya’nın en büyük özel üniversitelerden biri konumundadır. Her yıl da öğrencilerin yoğun bir ilgisi bulunmaktadır. Üniversite her yıl 2000 yeni öğrenci kabul etmekle birlikte, üniversitenin 69 farklı ülkeden yaklaşık 5300 öğrencisi bulunmaktadır. Üniversitenin İngilizce dilinde lisans, yüksek lisans ve doktora programları bulunmaktadır. Üniversite ayrıca Çekce ve İngilizce dil eğitimleri de vermektedir. Üniversite, eğitimini tamamlayan öğrencilerine çift diploma vermektedir.

PRAG METROPOLİTAN ÜNİVERSİTESİ KABUL ŞARTLARI
- Lise Diploması (Çevirisi ile birlikte)
- Lisans Diploması (Çevirisi ile birlikte)
- Transkript
- CV (Öğrencinin öğrenim hayatını ve kişisel başarılarını anlatan)
- Pasaport Fotokopisi
- Fotoğraf
- Niyet Mektubu
- Referans Mektubu (Lisans Mezunları için)
- Öğrenciler IELTS 5.5-6.0 notu ile direk lisans bölümlerine yerleşebilmektedirler.
- Yüksek Lisans öğrencileri ise mezuniyet ortalaması 2.5+ olması istenmektedir.
- Yüksek Lisansa başvuran öğrenciden IELTS 6.0-6.5 not ortalaması istenmektedir.

PRAG METROPOLİTAN ÜNİVERSİTESİ BAŞARI-RANKING BİLGİLERİ
2001 Yılında Prag'da Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler Üniversitesi'nin kurulması, ilk 37 öğrenciyi kabulü ile başlamıştır. 2003 yılında Engelsiz Okul programının başlaması okulun akademik çevrelerce tanınmasına vesile olmuştur.

2004 yılının başlarında ilk yüksek lisans programının (Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları) akreditasyonu, yabancı bir üniversite ile ilk ortaklık anlaşması ve Erasmus programının başlatılması, 500 öğrenci sınırını aşan ilk mezuniyet beyanını gerçekleştirmesi onu Çek Cumhuriyeti’nde önemli bir üne kavuşturmuş ve uluslararası mecrada boy göstermesine vesile olmuştur. 2005 yılında ise 1000 öğrenci sınırını aşan ilk İngilizce programı (Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları) başlatarak ülkesinde akademik bazı ödüller almasına sebep olmuştur.

2006 yılında, MUP Spor Kulübü'nün kurulması gerçekleşmiştir. 2007 yılında ilk doktora çalışma programı (Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları), üniversite statüsünün kazanılması sağlanmış, yeni isim: Prag Metropolitan Üniversitesi olarak belirlenmiş, Pilsen, Liberec ve Hradec Králové'de üniversite merkezlerinin kurulması sağlanarak büyüme evresine geçilmiştir. 2008 yılında büyüme sürecinin ilk meyvesi verilerek ilk üniversite balosu düzenlenmiştir. 2010 yılında ise ilk çift diploma programı ile dünya sıralamasına girmeye yaklaşmıştır. 2012 yılında, MUP global ölçekte kayıtlı bir araştırma kuruluşu olmuş, öğrenci sayısı neredeyse 6.000'e ulaşmıştır. İçinde bulunduğumuz 2021 yılında ise

MUP lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri İngilizce ve Çekçe iki Prag binasında 25 derecelik programlarda 3,000 öğrenciye eğitim vermekte, 9 bölüm ve 5 araştırma merkezine sahip olmaktadır. Ayrıca MUP'ya ile Milli Eğitim Bakanlığı değerlendirilmesinde en yüksek özel okul başarısı ve Çek Cumhuriyeti'ndeki üniversite, MUP'ın bir parçası olan MUP Press yayınevi, iki bilimsel dergi (CEJISS ve Orta Avrupa'da Politika) çıkartarak başarı elde etmiş, MUP Spor Kulübü ve Engelsiz Okul sosyal programı, 15.500'den fazla mezun MUP'tan mezun olmuştur.

Prag Metropolitan Üniversitesi Bölümleri, Eğitim Dili ve Yıllık Ücretler

Degree Lokasyon Eğitim Dili Bölüm Bölüm Sömestir Yıllık Ücret
Hazırlık Prag İngilizce İngilizce Hazırlık (1 Sene 2 Dönem) Tam Yıl 2.125 € Yıllık
Lisans Prag İngilizce Anglofon Çalışmaları (3 Sene 6 Dönem) Tam Yıl 2.262 € Yıllık
Lisans Prag İngilizce Turizm (3 Sene 6 Dönem) Tam Yıl 2.262 € Yıllık
Lisans Prag İngilizce Finansal Yönetim (3 Sene 6 Dönem) Tam Yıl 2.262 € Yıllık
Lisans Prag İngilizce beşeri bilimler çalışmaları (3 Sene 6 Dönem) Tam Yıl 2.262 € Yıllık
Lisans Prag İngilizce Uluslararası iş (3 Sene 6 Dönem) Tam Yıl 2.262 € Yıllık
Lisans Prag İngilizce Medya Çalışmaları (3 Sene 6 Dönem) Tam Yıl 2.262 € Yıllık
Lisans Prag İngilizce Uluslararası Ticaret (3 Sene 6 Dönem) Tam Yıl 2.262 € Yıllık
Lisans Prag İngilizce Uluslararası İlişkiler - Asya Çalışmaları (3 Sene 6 Dönem) Tam Yıl 2.262 € Yıllık
Lisans Prag İngilizce Uluslararası İlişkiler - Avrupa Çalışmaları (3 Sene 6 Dönem) Tam Yıl 2.262 € Yıllık
Lisans Prag İngilizce Kamu Yönetimi (3 Sene 6 Dönem) Tam Yıl 2.262 € Yıllık

Sizi Arayalım


Çekya Prag Üniversiteler ve Fiyatları

BRNO Teknik Üniversitesi logo BRNO Teknik Üniversitesi
Charles Üniversitesi logo Charles Üniversitesi
Çek Teknik Üniversitesi logo Çek Teknik Üniversitesi
Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi logo Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi
Prag Ekonomi Üniversitesi logo Prag Ekonomi Üniversitesi
Prag Film Okulu logo Prag Film Okulu
Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi logo Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi
Prag Metropolitan Üniversitesi logo Prag Metropolitan Üniversitesi
 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU