SİZİ ARAYALIM  

Work and Travel Sponsor Nedir?

Work and Travel Sponsor Nedir?

Kültürel değişim programları, özellikle Work and Travel, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından titizlikle denetlenen ve yönetilen sponsorlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bu özel kuruluşlar, Amerikan hükümeti tarafından yapılan sıkı denetlemeler sonucu, uygunluk kriterlerini karşılayan kuruluşlar arasından seçilmektedir. Bu seçilmiş sponsorlar, maddi kazanç amacı gütmeden faaliyet göstermekte olup, programın düzenlenmesi, koordinasyonu ve öğrencilere rehberlik etme sorumluluğunu üstlenmektedirler. Bu çerçevede, Work and Travel programına katılmayı düşünen her öğrenci, yasal çalışma izni sağlayan DS-2019 formuna sahip olmak zorundadır ve J-1 vizesi alabilmek için bu belgeye ihtiyaç duyar. Bu belgenin düzenlenmesi ve çıkarılması, sponsorlar tarafından sağlanmaktadır.

Sponsor kuruluşların rolü, sadece DS-2019 belgesini sağlamakla sınırlı değildir; aynı zamanda öğrencilerin program için uygunluğunu değerlendirir, uygun adayları seçer, onları program süresince yönlendirir ve uygun iş pozisyonlarına yerleştirir. Bu süreçte mülakatlar aracılığıyla katılımcıları değerlendirir, kişinin yeteneklerini ve tercihlerini dikkate alarak en uygun pozisyonu belirler. Katılımcılar Amerika’da iş veya programla ilgili herhangi bir sorunla karşılaştıklarında, sponsorun 7/24 açık acil durum hattından destek talep edebilirler. Sponsorlar, öğrencilerin karşılaştığı zorluklarla ilgilenmekte ve bunları etkili bir şekilde çözüme kavuşturmaktadır.

Sponsor kuruluşlar, programın sağlıklı işlemesini denetledikleri için öğrenci açısından büyük bir öneme sahiptir. Deneyimli, bilgili ve etkili bir koordinasyona sahip olmaları, Work and Travel programının katılımcılarının deneyimini olumlu yönde etkiler. Program süresince ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunun çözümü için başvurulan ilk mercii sponsor kuruluşlardır. Dolayısıyla, sponsor firmalar sadece programın başlangıcında değil, aynı zamanda programın devamı süresince de katılımcılara önemli destek sağlar. Programın sorunsuz bir şekilde işlemesini temin etmekle sorumlu olan sponsorlar, katılımcıların geri bildirimlerini dikkate alarak sürekli olarak iyileştirmeler yaparlar.

Farklı sponsorlarla çalışmanın sağladığı avantajlar oldukça geniştir. Farklı sponsorlar, farklı eyaletlerde çeşitli iş imkanları sunarlar, böylece katılımcılar coğrafi ve mesleki anlamda geniş bir yelpaze içinden seçim yapabilirler. Advice Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak dört farklı sponsor kuruluş ile çalışmaktayız, sponsor sayımızdan dolayı iş çeşitliliğimiz de fazladır. Bu durumda katılımcı, farklı sponsorlar tarafından sunulmuş iş çeşitleri arasından seçim yapar.