sliderslider
  Work and Travel / Work and Travel Programında Popüler Meslekler

Work and Travel Programında Popüler Meslekler

Work and Travel Programında Popüler Meslekler | Adviceyed
Work and Travel programına katılan öğrenciler yaz sezonu boyunca genellikle turistik bölgelerde çalışırlar. Bu nedenle Work and Travel programına katılacak olan öğrencilerin çalıştıkları pozisyonlar genelde sezonluk işlerdir.

Bu yazımızda Work and Travel’da en popüler meslekler hakkında genel bilgiler ve bu işlerin avantajları ve dezavantajlarını sizler ile paylaşıyoruz. Bu avantajlar ve dezavantajlar yıllarca edindiğimiz tecrübelere dayanarak oluşturulmuştur, bu nedenle iş hayatının dinamik yapısı ve  kişinin programdan beklentisi doğrultusunda verilen bu bilgilerin değişebileceği unutulmamalıdır.


Work and Travel’da Cankurtaran (Lifeguard) Olmak

Yer; Açık-kapalı havuz, plaj, su parkları vb.
Avantajları; Az yorucu, yüksek saatlik ücret, fazla mesai.
Dezavantajları; Sıcak hava şartlarında çalışma, daha fazla sorumluluk.

Kuşkusuz Work and Travel’da öğrenciler arasında en popüler işlerden biri cankurtaranlıktır. Yorucu bir iş olmaması, uzun mesailer çalışabilme, yüksek saatlik ücret ve  bu sepeblere ek olarak cankurtaranlığın sorumluluk gerektiren ve saygı duyulan özel bir meslek olarak görülmesi öğrencilerin Work and Travel’da bu işi seçme sebepleridir.

Work and Travel’da cankurtaran olarak çalışırsanız çalıştığınız sürede İngilizcenizi geliştirme ve çok sayıda insan ile sosyalleşme fırsatı bulabilirsiniz. Amerika’da cankurtaran olarak çalışmak istiyorsanız profesyonel yüzücü olmanız gerekmese de cankurtaranlık sertifikasına sahip olmalısınız. Eğer iyi bir yüzücü iseniz, cankurtaranlık sertifikası almak zor değildir. Amerika’daki çoğu şirketin cankurtaranlık için kabul ettiği sertifika kurumları American Red Cross ve Ellis & Associates’dir. Bu sertifikaları ABD’ye gittikten sonra birkaç günlük eğitimle veya ABD öncesi Mart, Nisan ya da Mayıs aylarında gerçekleşen cankurtaranlık sertifika eğitimlerine Türkiye’de katılarak alabilirsiniz. Bu eğitim kapsamında; CPR – temel yaşam desteği eğitimi, ilk yardım müdahaleleri, kurtarma teknikleri, yaralanma kurtarma teknikleri eğitimleri verilir. Bu sertifika ücretli bir sertifikadır.

• Kendilerine ait açık bir kabinde müşterilerin güvenliğinden sorumlu olurlar.
• Kuralları takip eder ve müşterilerin bu kurallara uyduğundan emin olurlar.
• Olabilecek boğulma olaylarına karşı daima gözlem halindedirler. 
• Havuzlarda çalışan cankurtaranlar havuzun temizliği ve güvenliğinden de sorumludur.
• Eğlence parklarında ise su kaydıraklarının güvenli kullanımından sorumludurlar.

Cankurtaran (lifeguard) olarak çalışmanın avantajları büyük olsa da, bu mesleğin diğer Work and Travel mesleklerine göre daha fazla sorumluluğu olduğunu unutmamalısınız. Görev alanınızı mesai saatleri içerisinde terk edemezsiniz. Yaptığınız işe, iş arkadaşlarınıza ve müşterilerinize karşı saygılı olmalısınız. Çoğunlula açık alanda çalışacağınız için sıcaklar sizin için zorlayıcı olabilir.


Work and Travel’da Garson (Server) Olmak

Yer; Restaurant, fast-food mekanları, kafe, bar, otel vb.
Avantajları; Fazla mesai, bahşiş, sosyal bir çalışma ortamı, yüksek kazanç.
Dezavantajları; Yoğun tempo.

Work and Travel’da garsonluk öğrenciler arasında çok popüler olmasına rağmen her öğrencinin kolaylıkla yapamadığı mesleklerden biridir. Öğrenciler ABD’deki çeşitli restaurantlarda, otellerde, barlarda, yeme - içme tesislerinde garson olarak çalışabilmektedir. Sosyal bir ortamda çalışmak, saatlik ücretine ek olarak bahşiş almak, yüksek mesaili, aktif ve eğitici bir iş olması yönü ile oldukça popülerdir. Öğrencilerin kolaylıkla garson olamamasının sebeplerinin başında İngilizce gelmektedir. Garson olabilmek için çok iyi derecede İngilizce bilmeniz gerekir. Müşterilerle düzgün iletişim kurmalı, sizden istenilenleri net bir şekilde anlayıp karşı tarafa iletmelisiniz. Buna ek olarak yoğun çalışma temposu öğrenciler için zorlayıcı olabilmektedir. Bu nedenle daha önce garsonluk yapmış öğrenciler bu pozisyon için daha avantajlı olabilir. Bu yönlerine rağmen garsonluk  Work and Travel programında kişiyi en çok geliştiren mesleklerden biri olarak görülür. Garsonlar mekanın tümüne hakimdir ve işletmenin önemli bir parçasını oluştururlar.

Masaların hazırlanması, çatal bıçakların yerleştirilmesi ve sipariş almaktan sorumludurlar.
Müşterilerin sordukları sorulara cevap verirler. Müşteriler size, bu yemeğin ne ile yapıldığı, nasıl yapıldığı hakkında sorular sorabilir. Sizden tavsiye alabilir veya ilgi bekleyebilir.
Restoranı mesai saatlerine göre açıp / kapatırlar.

ABD’de 3 ay garson olarak çalışmak sizin günlük iletişim becerilerinizi geliştirmenize ve bir çok insanla tanışıp sosyalleşmenize çok yardımcı olacaktır.  


Work and Travel’da Housekeeper Olmak

Yer; Hoteller.
Avantajları; Sabit çalışma saatleri, serin ve güvenli bir ortamda çalışma, ikinci iş imkanı.
Dezavantajları; Sahada bireysel çalışma.

Work and Travel’da housekeeper olmak kolaylığı ve garanti çalışma saatleri ile öğrencilerin çokça tercih ettiği bir iştir. Yaz ayları turizmin en yoğun olduğu dönemdir ve bu dönemlerde otellerde yoğun eleman ihtiyacı olur. Otellerde housekeeperların çalışma saatleri bellidir ve bu yönüyle ABD’de housekeeper olmak para kazanmak açısından güvenilir bir yoldur. Bu tarz bir işte ekstra mesai yapabilir ya da rahatlıkla ikinci iş bulabilirsiniz. Housekeeping mesleği yaz aylarında kapalı serin alanda çalışmak açısından çalışanlara avantaj sağlar.

Otel odalarının, lobinin ve resepsiyonun düzeninden sorumludur.
Günde ortalama 10-20 arasında odadan sorumlu olurlar, her birinin düzenlenmesi yaklaşık 10-45 dakika arası değişmektedir.
Otel içinde resepsiyon, yemek alanı gibi farklı pozisyonlara terfi edilme şansı vardır.


Work and Travel’da Eğlence Makinası Operatörü (Ride Operator) Olmak

Yer; Eğlence tesisleri, lunaparklar, macera parkları.
Avantajları; Eğlenceli ve sosyal bir ortamda çalışmak, fazla mesai imkanı.
Dezavantajları; Açık alanda çalışma, fiziksel bir iş olması.

Work and Travel’daki en eğlenceli mesleklerden biri de ride attendant yani oyuncak operatörlüğüdür. Lunaparklarda, eğlence ve macera parklarında öğrenciler ride attendant olarak çalışırlar. Burada eğlence araçlarını opere edip müşterilere kuralları aktarırlar. Eğlence sektörü olduğu için haliyle çalışırken eğlenebileceğiniz bir meslek dalıdır. Buralarda çalışarak İngilizcenizi geliştirebilir, yeni arkadaşlar edinerek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ride attendant olmanın avantajları yanında açık alanda sürekli çalışmak ve fiziki güç gerektirebilecek işleri yapmak dezavantajları olarak sayılabilir. Çalıştığınız saatlerde sürekli olarak ayakta durmak gerekebilmektedir.

Müşterilerin eğlence araçlarına bindiği sırada güvenliklerinden emin olmak.
Gelen müşterilere kurallar hakkında bilgilendirme yapmak, kurallara uyulduğundan emin olmak.
Eğlence araçlarını opera etmek.
Müşterilerin emniyet kemerlerini kontrol etmek ile sorumludur.


Work and Travel’da Market Görevlisi (Market Attendant) Olmak

Yer; Perakende mağazaları, marketler.
Avantajları; Sosyal, kapalı bir çalışma alanı, fazla mesai, ya da ikinci iş bulma.
Dezavantajları; Genellikle ayakta çalışılır.

Work and Travel’da öğrenciler Walmart, Target gibi önemli perakende zincirlerinde çalışabildikleri gibi, eyaletten eyalete değişen lokal marketlerde de çalışırlar. Bu marketlerin manav, pastane, dondurma, kahve vs. gibi farklı bölümlerinde hostes, kasiyer ve depo sorumlusu olarak çalışabildikleri gibi, reyon görevlisi olarak da çalışabilirler. Kapalı ve serin bir çalışma alanı olması, sabit iş saatleri ve kurumsal bir bünyede çalışmak bu işin avantajları arasındadır. Bu işi yaptığınız sürede müşteriler ile iletişim halinde olacağınızdan İngilizcenizi kolay bir şekilde geliştirebilirsiniz. Bazı marketlerde mesai saatleri içerisinde oturmak yasak olabilmektedir, bu durumda saatlerce ayakta durmak sizin için zorlayıcı olabilir.

Çalışma alanının temizliğinden, düzeninden sorumludur.
Güler yüzlü ve müşteriyi teşvik edecek şekilde davranmalıdır.
Ürün sayımları, stok sayımlarında görev alır.
İhtiyaç halinde market içinde rotasyona uğrayarak başka bölümlerde çalışabilir.


Work and Travel’da Komi (Busser) Olmak

Yer; Restoran, otel vb.
Avantajları; Bahşiş, fazla mesai, kapalı çalışma ortamı, sosyal çalışma ortamı.
Dezavantajları; Yoğun tempo.

Work and Travel’da öğrenciler arasında en çok tercih edilen mesleklerden biri ise komi olarak çalışmaktır. Çalışırken hareketli olmak işinizi daha eğlenceli bir hale getirir. Hem İngilizcenizi geliştirerek sosyalleşme fırsatı bulduğunuz hem de garsonluk becerilerinizi geliştirebileceğiniz bir iştir. Yoğun çalışma temposu yüzünden fazla mesai yapabilirsiniz. ABD’de komi olarak çalışmak istiyorsanız belirli bir seviyede İngilizceniz olması gerekmektedir. Çünkü çalıştığınız süre boyunca hem müşteriler ile hem de ekip arkadaşlarınızla sürekli bir iletişim halinde olacaksınız.

Garsonlara ve diğer ekip üyelerine yardım eder.
Masaları temizlemek, bulaşıkları mutfağa götürmek.
İçecek servisi yapar.
Masanın kurulmasına yardımcı olur.


Work and Travel’da yapabileceğiniz diğer işler;

Foodrunner; Yeme-içme mekanlarında siparişleri getirip götürmekle sorumludur.
Satış Elemanı (Clerk); Mağazalarda satıştan sorumludur.
Mutfak Elemanı (Kitchen Worker); Mutfakta siparişlerin hazırlanmasında şeflere yardımcı olur.
Kasa Görevlisi (Cashier); Müşterilerden para alıp, para üstü verir. Kasadan sorumlu olur.
Ekip Elemanı (Crew Member); Genelde fast-food zincirlerinde saha içerisinde sürekli rotasyon alarak mutfak, temizlik gibi işlere yardımcı olur.
Bar Back; Barmene yardımcı olmakla sorumludur.
Host/Hostess; Çoğunlukla restoranlarda çalışırlar, müşterileri karşılamak ve onları masalarına yönlendirmekle görevlidir.
Park Görevlisi (Park Attendant); Genellikle eğlence parklarındaki bankolarda gelen müşterilerin sorularını cevaplamak ve bilgilendirmek ile sorumludur.
Çamaşır Sorumlusu (Laundry); Otellerde çamaşırhane kısmında kullanılan çarşafların yıkanmasından sorumlu kişidir.
Resepsiyonist (Receptionist); Otellerin ön lobisinde müşterilerin otele girişlerini ve çıkışlarını yapar ve müşterilere otel içindeki hizmetler konusunda danışmanlık verir.
 DEVAMINI OKU

Öğrenci Ziyaretlerimiz ve Work and Travel'da Hangi İş Size Göre.


Work and Travel Hakkında Merak Edilen Her Şey!

 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU