SİZİ ARAYALIM  

Amerika Vize Rehberi

1-Sıkça Sorulan Sorular

Vizeye ihtiyacım var mı?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, hangi pasaporta sahip olduklarına bakmadan, Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekleştirecekleri seyahatlerde vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar. Amerika’ya gidiş amacına göre çeşitli vize tipleri mevcuttur. Başvuracak kişilerin en uygun vize türüne başvurmaları çok önemlidir.

Amerika vize başvurumu nereden gerçekleştirebilirim?

Göçmen olmayan vize türündeki tüm başvurular. İstanbul’daki ABD Baş Konsolosluğundan yapılmaktadır. Kısacası eğitim, turizm, öğrenci değişim programı gibi vize türleri için İstanbul’daki ABD Baş Konsolosluğu sadece kabul etmektedir. Göçmen olan vize türleri ile ilgili Ankara’daki ABD Büyükelçiliği ilgilenmektedir.

Başvuruya Bizzat Gitmeli miyim?

Başvuru esnasından parmak izi verme zorunluluğu olduğu için, bizzat başvuru sahibinin, ABD elçiliğine gitmesi gerekmektedir. 0-5 yaş arası çocuklardan parmak izi alınmaması rağmen, başvuru esnasında ebeveynlerinden biri ile çocuklar bizzat görüşmeye katılmalıdır.

Vize başvurusu sırasında herhangi bir mülakata girecek miyim?

Evet, Vize başvurunuz esnasında vize görevlileri tarafından gidiş amacınıza, Türkiye’de ne yaptığınıza, sponsorunuza, ve dönünce neler yapmayı planladığınıza dair sorular sorulacaktır.

Amerika vize sürecim ne zaman sonlanır?

Vize sonucunuz mülakatın sonunda vize görevlisi tarafından açıklanır, vize başvurunuzun onaylanması durumunda pasaportunuz elçilikte vize basımı için kalır ve 3-4 iş günü içerisinde kargo ile gönderilir vize başvurunuzun onaylanmadığı takdirde pasaportunuz tarafınıza iade edilir.

Amerika vize süreleri ne kadar?

Amerika Birleşik Devletleri, Türk vatandaşları için turist vizelerini genellikle 10 yıl, eğitim vizelerini ise 1,2 veya 5 yıl vermektedir. Ancak bu herkes için uygulanmayabilir. Bunlar dışında vizeniz seyahat tarihleriniz aralığında da verilebilir.

Amerika vizem ile ülkeye giriş çıkış yapabilir miyim?

Amerika vizeleri genelde çok girişli olarak verilmektedir. Geçerli bir vizeniz olduğu sürece, eğitim vizesi ise I-20 belgeniz ile turist vizesi ile herhangi bir belge gerekmeksizin Amerika’ya giriş çıkış yapabilirsiniz. Vizenizin bittiği ve I-20 belgenizin devam ettiği durumlarda Amerika’dan çıkış yaptıktan sonra giriş yapamazsınız.

Vize uzatma işlemi yapabilir miyim?

Amerika’da vize uzatma işleminde bulunamazsınız, eğitim vizeniz mevcut ise okulunuzdan alacağınız I-20 belgesi ile Amerika’da eğitiminize vizeniz bitse de devam edebilirsiniz.

Amerika’da eğitim alırken çalışabilir miyim?

Akademik eğitim amacı ile yüksek lisans ve lisans programlarına katılacak öğrenci vizesine sahip kişiler haftada 20 saat olacak şekilde part time çalışabilirler.

2-Amerika vizesi için Gerekli Evraklar

1- Eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu DS 160 belgesi
2- Öğrenci vizesine başvuracaklar için okuldan alınmış kabul belgesi I-20
3- Öğrenci vizesine başvuracaklar için SEVIS ödeme dekontu
4- En az 6 ay geçerli pasaport ve fotokopisi
5- Varsa eski pasaportunuzun ve vizelerinizin fotokopisi
6- 5*5 boyutunda biometrik fotoğraf.
7- Vukuatlı nüfus kayıt örneği
8- Öğrenci iseniz okuduğunuz okuldan alacağınız öğrenci belgesi ve kapalı mühürlü zarfta transkript
9- Mezun kişiler için mezun olunan okuldan veya okullardan alınmış diploma ve transkript
10- Çalışanlar için, çalıştığınız işyerinden alacağınız  seyahat izin belgesi ve işe giriş bildirgesi, 4a sgk  hizmet dökümü ve işyerinizin vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküsü ve ticari sicil gazetesi ve son 3 aylık maaş bordrosu
11- Evlenme cüzdanı fotokopisi (Varsa)
12- Erkekler için askerlik tecil / terhis belgesi, öğrenci olanlar için gerek yoktur.
13- 18 yaşından küçükler için anne ve baba tarafından ortak olarak verilmiş muvaffakatname, velilerin kimlik ön gözleri muvaffakatnamenin arkasına eklenmelidir.
14- Araba ruhsatı ve gayrimenkul tapularının fotokopileri (Varsa)
15- Sponsorluk için gerekli belgeler;

Sponsora ait son 6 aylık banka hesap dökümü. Herhangi bir para ya da kıymetli maden cinsinden banka hesabı kullanılabilir

Sponsor bir kuruma bağlı çalışıyor ise; son 3 aylık maaş bordrosu, sgk işe giriş belgesi ve 4a sgk hizmet dökümü (barkotlu indirilmelidir) ve çalışılan kuruma ait vergi levhası, ticari sicil gazetesi, imza sirküleri, faaliyet belgesi.

Sponsorun kendine ait bir şirketi varsa; son 6 aylık şirket banka hesap özeti ile birlikte vergi levhası, ticari sicil gazetesi, imza sirküleri, faaliyet belgesi.

Sponsorunuz işvereniniz ise;

-Özel şirket ise; Son 6 aylık şirket banka hesap özeti ile birlikte vergi levhası, ticari sicil gazetesi, imza sirküleri, faaliyet belgesi.

-Devlet Kurumu ise; kurumdan alınacak sponsorluk yazısı

Gerekmektedir.

Ülke Seçenekleri ile Vize Rehberleri