SİZİ ARAYALIM  

Kanada Vize Rehberi

1-Sıkça Sorulan Sorular

Vizeye ihtiyacım var mı?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, hangi pasaporta sahip olduklarına bakmadan, Kanada’ya gerçekleştirecekleri seyahatlerde vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar. Kanada’ya gidiş amacına göre çeşitli vize tipleri mevcuttur. Başvuracak kişilerin en uygun vize türüne başvurmaları çok önemlidir.

Kanada vize başvurumu nereden gerçekleştirebilirim?

Kanada vize başvurusu online olarak yapılmaktadır ancak vize başvurunuzun tamamlanabilmesi adına biometri ve parmak izinizi vermek adına İstanbul ve Ankara’da bulunan vize başvuru merkezlerine başvuran adayın bizzat gitmesi gerekmektedir.

Başvuruya Bizzat Gitmeli miyim?

Kanada vizeleri online olmasına rağmen, parmak izi ve biometri bilgilerinizi vermek adına vize başvuru merkezlerine bizzat gidilmesi gerekmektedir.

Vize başvurusu sırasında herhangi bir mülakata girecek miyim?

Hayır, vize başvurusu esnasında yazılan niyet mektubu konsolosluk görevlileri tarafından okunur. Bu mektup genel itibari ile yeterli olacaktır, konsolosluk görevlileri yeterli olmadığı zamanlarda, başvuru sahiplerini arayarak sorularını sorabilirler.

Kanada vize süreci ne zaman sonuçlanır?

Kanada vizesi ortalama 2ayda açıklanmaktadır ancak bu süre konsolosluğun yoğunluğuna, tatil dönemlerine göre değişiklik gösterebilir.

Kanada vizesi ile Amerika’ya seyahat edebilir miyim?

Hayır. Türk vatandaşları Kanada vizesi ile Amerika’ya giriş yapamazsınız.

2-Kanada vizesi için Gerekli Evraklar

1- Eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formları
2- Öğrenci vizesine başvuracaklar için okuldan alınmış kabul belgesi ve okul faturası
3- En az 6 ay geçerli pasaport ve fotokopisi
4- Varsa eski pasaportunuzun ve vizelerinizin fotokopisi
5- Biometrik fotoğraf
6- Vukuatlı nüfus kayıt örneği- İngilizce çevrilmelidir.
7- Öğrenci iseniz okuduğunuz okuldan alacağınız öğrenci belgesi ve transkript
8- Mezun kişiler için mezun olunan okuldan veya okullardan alınmış diploma ve transkript
9- Çalışanlar için, çalıştığınız işyerinden alacağınız  seyahat izin belgesi ve işe giriş bildirgesi, 4a sgk  hizmet dökümü ve işyerinizin vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküsü ve ticari sicil gazetesi ve son 3 aylık maaş bordrosu
10- Evlenme cüzdanı fotokopisi (Varsa)
11- Erkekler için askerlik tecil / terhis belgesi, öğrenci olanlar için gerek yoktur.
12- 18 yaşından küçükler için anne ve baba tarafından ortak olarak verilmiş muvaffakatname, velilerin kimlik ön gözleri muvaffakatnamenin arkasına eklenmelidir.
13- Araba ruhsatı ve gayrimenkul tapularının fotokopileri (Varsa) 14- Sponsorluk için gerekli belgeler;

Sponsora ait son 6 aylık banka hesap dökümü. Herhangi bir para ya da kıymetli maden cinsinden banka hesabı kullanılabilir

Sponsor bir kuruma bağlı çalışıyor ise; son 3 aylık maaş bordrosu, sgk işe giriş belgesi ve 4a sgk hizmet dökümü (barkotlu indirilmelidir) ve çalışılan kuruma ait vergi levhası, ticari sicil gazetesi, imza sirküleri, faaliyet belgesi.

Sponsorun kendine ait bir şirketi varsa; son 6 aylık şirket banka hesap özeti ile birlikte vergi levhası, ticari sicil gazetesi, imza sirküleri, faaliyet belgesi.

Sponsorunuz işvereniniz ise;

-Özel şirket ise; Son 6 aylık şirket banka hesap özeti ile birlikte vergi levhası, ticari sicil gazetesi, imza sirküleri, faaliyet belgesi.

-Devlet Kurumu ise; kurumdan alınacak sponsorluk yazısı

Gerekmektedir.

Ülke Seçenekleri ile Vize Rehberleri