SİZİ ARAYALIM  

Amerikan Kültürü

1) Amerikalılar kısa sohbetlerden (small talk) hoşlanırlar

Amerikalılar günlük hayatta yabancılarla kısa kısa sohbetler etmeyi severler. Otobüs durağında beklerken, market sırasında vs. sizinle konuşmaya çalışırlarsa şaşırmayın, Amerikalı’lar için bu normaldir. Bu konuşmalar derin konuşmalar değildir, daha çok gününüzün nasıl geçtiği veya herhangi bir durum hakkında yapılan yorumlardır. Bu anlamda Amerikalı’lar cana yakın olmalarıyla bilinir ancak onlara karşı saygılı olmayı, derin ya da çizgiyi aşan konuşmalara girmemeyi unutmamalısınız. Bu tarz sohbetleri adından da anlaşılacağı üzere kısa tutmak önemlidir.

2) Özgürlük Amerikalılar için her şeydir, ne düşündüğünüzü söylemekten çekinmeyin!

Amerika’da bireysellik toplum bilincine ağır basar diyebiliriz. Amerikalılar bireyselliğe çok önem vermekle beraber, onların özgürlüğüne müdahale edildiğini düşündüklerinde bundan rahatsızlık duyarlar. Amerika’daki zamanınız boyunca siz de bireysel yaşama alışacaksınız ve ilişkilerinizi de bu çerçevede yürüteceksiniz.

3) ABD bir rekabetçiler ülkesidir!

ABD’deki halkın büyük bir çoğunluğunu orta ve düşük gelirli aile grupları oluşturur. Bu nedenle insanlar çocuklarına daha erken yaşta çok çalışmanın ve başarılı olmanın değerini öğretirler. Amerika’da üniversite okumak, iş bulmak  için gençler rekabet içerisindedir. Amerikalıları günlük hayatlarında da bir çok konuda eğlence amaçlı rekabet ederken görebilirsiniz. Bu rekabetçiliği günlük yaşamda, arkadaşlıklarınızda da farkedeceksinizdir.

4) Amerika’daki yemek çılgınlığı başka hiçbir yerde yok

Amerika’nın kuşkusuz en belirgin özelliklerinden biri yemeklerdir. Fast-food zincirlerinden dünya mutfaklarına aklınıza gelebilecek her çeşit yemek neredeyse Amerika’nın her yerinde erişilebilirdir. Amerikalılara göre yemek yapmak/oturup yemek yemek için vakit asla yoktur, onları arabalarında yemek yerken, köşede ayakta birşeyler yerken ve bir yandan kahvesini yudumlarken görünce şaşırmayın! Ek olarak take out ABD’de oldukça yaygındır. Yemeğinizi istediğiniz restorandan seçip başka bir yerde yemek üzere götürebilir ya da arabalı restoranları  tercih edebilirsiniz.

5) Amerika’da gece hayatı

Amerika’da gece hayatı bir çok eyalette sabah 2’ye kadar sürmektedir. Kulüpler, barlar ve diğer işletmeler gece 2’de müzikleri kapatırlar. Bütün barlar için yaş sınırı 21’dir. 21 yaş altındaysanız marketlerden alkol dahi alamazsınız. Amerika’daki bu tarz işletmelerde 30 yaş altında gösteren herkese kimlik sormak gibi bir zorunluluk vardır. Yaşınızı da gösterseniz 30 yaşının altındaysanız size her seferinde kimlik/pasaport sorulacağını unutmayın. Buna ek olarak Amerikalı’lar evde çeşitli partiler vermeyi çok severler. Bu partilerden birine davet edilebilirsiniz!

6) Amerika’da bahşiş vermek sözlü yasalardan biri

Amerikan kültüründe bahşiş vermek çok yaygındır. İnsanlar siz çalışırken size mutlaka tip bırakacaktır ve sizden de aynı davranışı sergilemenizi beklerler. Birçok restoran çalışanlarının asgari ücreti karşılaması için bahşişi zorunlu tutar. Çoğunlukla hesabınızın %15-%20’si kadarı kadar bahşiş vermeniz beklenir.

7) Amerika dünyanın geri kalanından farklı olarak metrik sistemi kullanmıyor

Amerika’daki bütün ölçü birimleri farklıdır. Metre yerine feet, uzaklık için ise mil sistemini kullanmaktadır. Ağırlık birimlerinde kilogram yerine pound / lbf gibi ölçü birimleri kullanılır. Ayakkabı numaraları da Türkiye’den farklıdır. Mesela 37 ayak numarası Amerika’nın ayakkabı ölçüsünde 6.7’ye denk gelmektedir.

8) Toplum içerisinde sigara içmek hoş karşılanmaz

 Çoğu kamusal açık alanlarda sigara içmek yasaktır. Bazı yerlerde sigara içilebilir mekanlar (smoking area) vardır.

9) Amerika’da evcil hayvanlar ile sahipleri arasında çok güçlü bir bağ vardır

 Amerikalılar zamanının çoğunu evcil hayvanları ile geçirirler ve onlar için her türlü masrafı yaparlar. Amerika’da hayvan hakları konusunda da yasalar oldukça gelişmiştir. En çok tercih edilen hayvanların başında köpek, kedi, balık ve hamsterlar gelmektedir.

10) Sürücü kuralları

Araba sürerken emniyet kemeriniz ve diğer yolcuların emniyet kemeri mutlaka takılı olmalıdır. Korna çalmak çok çeşitli anlama gelebilir, gereksiz yerlerde korna çalmak Amerikalı’ları sinirlendirebilir. Ayrıca araç sürerken mesajlaşmak yasaktır. Geçiş ücreti ödemeniz gereken yerlerde kredi kartları geçerli değildir, bu nedenle yanınızda hep bir miktar nakit para bırakmanız sizin yararınıza olacaktır. ABD’de trafikteyken önünüzde durmuş ve ışıklarını yakmış bir okul otobüsü görürseniz okul otobüsünün minimum 3 metre uzağında durup beklemelisiniz. Işıklar sönene ve otobüs hareket etmeye başlayıncaya kadar orda beklemelisiniz. Aksi takdirde yüklü miktarda para cezası alabilirsiniz.

11) Amerikalıların ulaşım tercihi

Amerikalılar uçak, tren otobüs gibi ulaşım araçlarına nazaran kendi özel araçları ile uzun yolculuklara çıkmayı tercih ederler. Özellikle haftasonları aileleri ile beraber 20 saati aşkın uzun yol sürüşlerine çıkıp yakın çevrelerindeki aktivitelere katılırlar.

12) Ev kuralları / ev ziyaretleri

Amerikalıların çoğu eve girerken ayakkabılarını çıkarmazlar. Ev ziyaretine gidiyorsanız küçük bir hediye ya da anı olabilecek bir parça kibarlık göstergesidir. Amerikalılar dakiktir, buluşacağınız zamanda gelmenizi bekler, geç kalacaksanız önceden haber vermeniz gerekir. Evlerde yemekler genelde masanın etrafında toplanır ve herkes kendi kendine hizmet eder. Bulaşıklarınızı da siz yıkarsınız.

13) Göz teması çok önemli!

Amerikalılar günlük yaşamda karşılaştıkları yabancılar ile göz temasından kaçınsalarda, iş hayatında ve arkadaşlıklarında sürekli göz teması kurarlar. Amerikalılar ile görüşürken göz teması kurmanız, sizin yaptığınız işe verdiğiniz değeri ve samimiyetinizi kanıtlamanız açısından çok önemlidir.

14) Dokunma

Amerikalılar Türkler gibi birbirlerini gördüklerinde birbirlerini öpmezler. Bunun yanında sarılmak yaygındır denebilir. Erkek, kadın farketmeksizin Amerikalılar sizle selamlaşırken size sarılabilir. El hareketleri, tokalaşma, sadece selam vermek te onlar için normaldir. Bunlara ek olarak Amerikalılar çocuklarına dokunulması konusunda oldukça hassastırlar. Türkiye’de tanımadığımız kişilerin çocuklarını bile kucağımıza alıp sevebilirken Amerika’da bu durum hoş karşılanmaz. Çocukların ailesini rahatsız edebilecek temaslardan kaçının.

15) Din

Amerika’da hem Amerikalılar için hem de Amerika’da yaşayan yabancı uyruklu kişiler için din insanları birbirine bağlayan önemli bir olgu olarak görülmektedir. Bu nedenle Amerika’daki kiliselerin bir çoğu kendi içinde hizmetlerini hitap ettiği topluluğa göre şekillendirmiştir. Örnek verecek olursak Afrikalı, İspanyol ve hatta Haitili’lerin bile kendi kiliseleri ve bu kiliselerin verdiği birbirinden farklılaşan hizmetleri vardır. Amerika yeni olan tüm şeylere ragmen, dini inançları ve diğer inançları çoğunlukla güçlüdür.

16) Para meseleleri

Amerikalı’lar belirttiğimiz gibi bireyselliklerine çok önem verirler, özellikle para konularında. Onlara bir şeyi ne kadara mal ettiklerini sormak ya da ne kadar para kazandığını sormak kabalık olarak görülür.