SİZİ ARAYALIM  

Work and Travel İş İlanları

Daha önce yurt dışı deneyimi olmayan ve kendini yabancı dil konusunda kendini eksik gören öğrencilerin çalıştıkları bölümle ilgili kaygı duymaları normaldir. Bu fikrin aksine, bazı öğrenciler Work and Travel‘ın yapıldığı alanda istedikleri yerleri talep edebilirler. Ancak iş ve sosyal yaşam için  doğru yeri seçmek, orada geçirilen zamanın daha kaliteli ve verimli olması için çok önemlidir. Bu nedenle sadece belirli bir unsura odaklanan bir bölge ve şirket seçmek yanlış olur.

Öncelikle, öğrencilerin Amerika Birleşik Devletleri denilince akıllarına ilk gelen yerlerin Los Angeles, California ve New York gibi geniş alanlar olduğunu varsayalım. Ancak burada geçirilen zamanın büyük kısmının çalışmak olduğunu ve barınma maliyetlerinin daha yüksek olduğunu düşündüğünüzde bu o kadar da akıllıca olmayabilir. Bu nedenle seçeceğiniz şehirde yapacağınız çalışmalarla birlikte kullanılabilir bütçeyi de hesaplamalısınız. Yoğun iş temposuna dayanamayanlar için daha sakin şehirleri tercih etmek doğru olacaktır.

Ayrıca bölge ve iş yeri seçerken İngilizce dil bilginize ve kişisel olarak nasıl bir yapıya sahip olduğunuza göre işinizi planlamanız önemlidir. Bu, kişiliğiniz ve İngilizce becerileriniz ile ilgilidir. Kalabalık bir ortamı ve yoğun aktiviteyi seviyorsanız kendinize uygun bir şehir ve iş yeri seçmelisiniz. Aksine sessizlik ve dinginlikte daha başarılı olacağınıza inanıyorsanız buna uygun şehirleri tercih etmelisiniz. Bu seçimleri yaparken, İngilizce seviyenizin söz konusu işe uygun olduğunu unutmamak önemlidir. Örneğin, garson olmayı düşünüyorsanız, eşdeğer bir İngilizce seviyesi gereklidir.

Bunlar dışında Amerika’ya gidip geleceğiniz tarihlerde iş seçiminin önemli bir etken olduğu unutulmamalıdır.

 
– Restoranlar
– Eğlence ve Su Parkları
– Lunaparklar
– Oteller
– Havuzlar
– Hediyelik eşya dükkanları
– Kafeler
– Şekerciler
– Dondurmacılar
– Yukarıdaki işletmelerde öğrencilerin çalışabilecekleri birçok farklı pozisyon bulunmaktadır. Bunlar;
– Garsonluk
– Kasiyerlik 
– Housekeeping
– Cankurtaranlık
– Komilik
– Aşçılık
– Aşçı yardımcılığı
– Bulaşıkçılık
– Satış danışmanlığı
Bu pozisyon ve iş yerleri öğrencilerin İngilizce dil seviyelerine, Amerika’da iş başlangıcı yapabilecekleri tarih ve öğrencilerin isteklerine göre ayarlanmaktadır.           
 
Work and Travel programında işler genel itibari ile yazlık tatil beldelerinde bulunmaktadır. Buralar New York City, Los Angeles vb. gibi şehirlere göre daha ekonomik, daha güvenli ve öğrenciler nüfus barındırmasından dolayı programa katılacak öğrenciler için daha iyi bir seçenektir.
 
Work and Travel programında öğrencilerin çalışabilecekleri işler genel itibari ile Doğu Amerika eyaletlerinde bulunmak ile birlikte, Orta Amerika ve Batı Amerika’da da birçok iş seçeneği de mevcuttur.