sliderslider
  ÜNİVERSİTELER / ÜLKELER / İspanya'da Üniversite Okumak

İspanya'da Üniversite Okumak

İspanya, resmi ismiyle İspanya Krallığı, Avrupa'nın güney batısında yer almaktadır. İspanya, Fransa'dan sonra Batı Avrupa'nın ikinci büyük ülkesidir. İspanya, parlamenter demokrasi şeklinde örgütlenmiş bir anayasal monarşi rejimi ile yönetilir. Hem Avrupa Birliği hem de NATO üyesi bir ülke olan İspanya, Avrupa Birliğine üye olduktan sonra kendi para birimi olan pesetayı bırakıp Euro kullanmaya başlamıştır. Ülkenin başkenti, Madrid, dünya turizm rotasında müthiş ilgi görüyor. Dünyanın her yerinden insan yıl boyunca ülkeyi gezmeye, festivallere katılmaya geliyor.

Neden İspanya'da Üniversite Eğitimi?
Eğitim kalitesi: İspanya Üniversiteleri, köklü tarihlerini ve kültürlerini koruyabilmiş fakat dünya kalitesine yükselebilmiş kurumlardan oluşur. Üniversitelerin akademik çevresi, teknolojik olanakları, araştırma merkezleri, laboratuvarları, öğrencilere sundukları imkanlar ve öğrencileri destekleyen yapıları nedeniyle üniversite seçiminde İspanya hep çok tercih edilen bir ülke olmuştur.

Yabancı dil avantajı: İspanya'da hem İngilizce hem de İspanyolca eğitim veriliyor. Öğrenciler, istedikleri dilde eğitim alma şansına sahiptir. Hangi dilde eğitim alınacaksa öncesinde dil hazırlık eğitimi veriliyor. İspanyolca, kolay öğrenilen bir dil olduğundan öğrenciler İngilizce eğitim alırken aynı zamanda İspanyolca öğrenebiliyor. Sadece 3 ayda ileri düzey İspanyolcaya kavuşmak mümkündür. İspanyolca eğitimde genellikle 8-10 hafta süresince İspanyolca eğitimi veriliyor.

Burs fırsatları: İspanyollar, öğrencilerin okuması için birçok burs fırsatı oluşturmuştur. İspanya hükümeti ve özel kuruluşlar, öğrencileri eğitim süresince yalnız bırakmıyor; finansman desteği sağlıyor.

Sosyal yaşam: Akdeniz'in belki de en renkli ve enerjik şehirlerinden biri olan İspanya, sosyal yaşamıyla aslında tam bir cazibe merkezi. Karnavallar, Boğa yarışları, gösteriler, festivaller, etnik şovlar, kültürel aktiviteler, geleneksel kutlamalar ülke geneline yayılıyor. Sadece festivaller ve özel gösteriler için bile dünyanın birçok noktasından turist İspanya'ya akın ediyor. İspanya'da üniversite eğitimi alan öğrenciler, bu tarz aktiviteler sayesinde iyi vakit geçiriyor.

Avrupa standardında eğitim: İspanya, eğitim kalitesini uluslararası düzeye yükseltme konusunda büyük ilerlemeler kaydetmiştir. Üniversiteler, öğrencilerine en iyi ve nitelikli eğitimi sunmak için birçok adımlar atmış ve istenilen seviyeye ulaşmıştır.

Kültürel zenginlik: İspanya, kültür mozaiği ülkelerden biri kabul ediliyor. Ülke dili resmi olarak İspanyolca olmasına rağmen İngilizce başta olmak üzere farklı diller konuşuluyor, kültürler topluluğunu temsil ediyor.

İspanya'da Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi
İspanya'da üniversite eğitimi genel alamda lisans programlarında 3 ve 4 yıl sürüyor. Tıp gibi bazı farklı bölümler daha uzun sürebiliyor.

İspanya'da Öğrenciler Okurken Çalışabiliyor mu?
Avrupa'daki birçok ülke gibi İspanya da öğrencilere çalışma konusunda esneklik sağlıyor. İspanya'da eğitim alırken bir yandan da çalışabilirsiniz. Birçok öğrenci ihtiyacı olmasa bile çalışıp, İspanyolcayı öğreniyor. İspanyolca, Türkçe ve İngilizceden sonra öğrenmek isteyeceğiniz, küresel çapta değeri olan bir dil.

İspanya Üniversitelerinin En Çok Tercih Edilen Bölümleri
İşletme, mühendislik, tıp, mimarlık, yönetim, görsel sanatlar gibi bölümler İspanya üniversitelerinin popüler bölümleridir. Türkiye'den giden öğrenciler de genellikle bu bölümlere ağırlık veriyor.

Üniversiteden Mezun Olduktan Sonra İspanya'da Çalışma Hakkı
İspanya, öğrencilere çalışma izni veriyor. Mezuniyet sonrasında ise dile hâkimiyet olması durumunda çalışma hakkı veriyor. Vize problemi yaşanması durumunda ise başvuru yapılan ve kabul edilen firma referansı ile çalışma izni başvurusu yapılabiliyor.

İspanya'da Üniversite Okumak Hakkında Bilmeniz Gerekenler
İspanya'ya gitmeden önce öğrenmek isteyeceğiniz bilgiler şöyledir;

  • İspanyollar tam bir Akdeniz insanı özelliği taşır. Sıcakkanlı, eğlenceli, enerjik ve yardımsever bir topluluklardır. İspanya'da eğitim gördüğünüz süre boyunca çok güzel dostluklar kuracağınızdan emin olabilirsiniz.
  • Geleneksel İspanya mutfağına hazır olun! İspanyollar ağızlarının tadını biliyor. Yine de daha klasik tatlara, bildiğiniz yemeklere yönelmek isterseniz eğer dünya mutfağını bulabilirsiniz. İspanya'da yemek konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı bilmelisiniz.
  • İspanya'da hem okuyup hem çalışırken size zor durumlarda yardım edecek arkadaşlarınız sıklıkla olacaktır.
  • İspanya, tarihi yapıları, kültürel yerleri ve müthiş mimarisi ile ülkeye adım attığınız ilk andan itibaren hayranlığınızı kazanacak. Özellikle ülkeye mühendislik ve mimarlık okumaya gelenler için İspanya müthiş ilham verici bir ülke.
  • İspanya'da okuldan arta kalan zamanlarda kesinlikle sıkılma lüksünüz olmayacak. Ülkedeki müthiş hareketlilik, sanat ve kültürel çevre, farklı etnik grupları, sosyal yaşam hayatınızı dolu dolu geçirmenizi sağlayacaktır.

 


İspanya Üniversiteleri ve Fiyatları

Barcelona Üniversitesi
Barcelona Üniversitesi
ESEI International Business School
ESEI International Business School
Global Business School
Global Business School
Granada Üniversitesi
Granada Üniversitesi
LCI Barcelona
LCI Barcelona
Murcia Üniversitesi
Murcia Üniversitesi
UCAM
UCAM
Universidad Catolica De Murcia
Universidad Catolica De Murcia
Valencia Üniversitesi
Valencia Üniversitesi
 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU