SİZİ ARAYALIM  

İngilterede Lise Okumak

İNGİLTERE LİSE DEĞİŞİM PROGRAMI
İngiltere Hakkında
İngiltere, Kuzey Avrupa’da Büyük Britanya’yı oluşturan 4 ülkeden biri ve en kalabalığıdır. Başkenti Londra olan ülkenin para birimi Sterlin’dir. Yaklaşık 58 milyon nüfusu olan İngiltere’nin komşuları ise İskoçya ve İrlanda’dır. İngiltere genel olarak kapalı ve yağışlı bir havaya sahiptir.

İngiltere’de Eğitim Sistemi
İngiltere, eğitim kalitesi en yüksek ve diğer ülkelerden daha farklı bir eğitim sistemine sahip. İngiltere’de çocuklar 5-6 yaşlarında zorunlu eğitime başlar, 11 yaşına kadar ilkokul ve 14 yaşına kadar ortaokul eğitimi alan öğrenciler başarı sağlayıp mezun olmaları takdirinde liseye geçiş yapar. İngiltere’de öğrenciler 8-13 yaşları arasında özel lise hazırlık okullarına gitme şansına sahiptir. 4 yıllık lise eğitiminin ardından mezun olan öğrenci üniversiteye başlar. İngiltere‘de eğitim Türkiye’deki gibi 2 dönem değil 3 dönemdir. Eylül ayında açılan okullar Aralık’ta birinci dönemi tamamlar, Aralık’ın ortasından Ocak ayına kadar Noel tatili yapan öğrenciler Ekim ayının son haftası dönem arası tatili yapmaktadır. Yılın 2. dönemi Ocak ayından Nisan ayına kadardır ve Şubat’ın 3. haftası dönem arası tatilidir. Yılın son dönemi ise Mayıs ayında başlar, Mayıs ayının son haftası ara tatil olur ve Temmuz’un 3. haftası eğitim yılı sona erer.

İngiltere’de Lise Eğitimi

İngiltere’de lise eğitimi 2 aşamadan oluşur: 14 yaşında liseye başlayan öğrenciler 16 yaşına kadar lise eğitimlerinin birinci aşaması olan GCSE (General Certificate of Education) eğitimini tamamlar ve okul tarafından yapılan sınav sonunda ikinci aşama olan A Level düzeyinde eğitim alırlar. Bu düzeydeki öğrenciler 18 yaşına kadar üniversitede okumak istedikleri alanlar ile ilgili dersler görürler. İngiltere‘de 4 türlü lise vardır; özel lise hazırlık okulları, devlet kolejleri, özel gündüz liseleri ve gündüz ve yatılı devlet liseleridir.

 1. Özel Lise Hazırlık Okulları: 8-13 yaş arası öğrencileri liseye hazırlayan kurumlardır ve öğrecilerin liseye yerleşmelerinde yardımcı olurlar.
 2. Devlet Kolejleri: 16-18 yaş arası en başarılı öğrencilerin eğitim aldığı kurumlardır ve sadece İngiliz Hükümeti desteği alırlar.
 3. Özel Gündüz Liseleri: Yatılı yurtları ile öğrencilere eğitim veren kurumlardır ve devletten herhangi bir mali destek almazlar.
 4. Gündüz ve Yatılı Devlet Liseleri: Bu lisede sadece Avrupa Birliği üye ülkelerden gelen yabancı öğrenciler kabul edilmektedir. Türk öğrenciler bu okulda okuyamazlar.

İngiltere Lise Değişim Programı
Eğitime verilen değer ve bunun akabinde gelen yüksek eğitim kalitesi ile yabancı öğrenciler de iyi bir eğitim ve gelecek için İngiltere‘yi tercih etmektedir. Üniversiteyi yurt dışında veya Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birinde okumak isteyen lise çağındaki öğrenciler lise değişim programı ile İngiltere’de eğitim almak istemektedir. Bunun nedenlerinden biri de İngiltere’nin Amerika ve Kanada gibi ülkelere göre daha yakın olmasıdır. İngiltere’de en az 1 eğitim yılı okuyabilen veya son sınıfı İngiltere’de okuyarak İngiltere okulundan diploma alabilen öğrenciler İngiltere başta olmak üzere birçok yabancı üniversiteye girişleri kolaylaşır.

İngiltere’de Lise Okumanın Avantajları Nelerdir?

 • İngilizce‘nin ana vatanı İngiltere’de alacağınız eğitim ile üst düzey İngilizce bilgisine sahip olursunuz
 • İngiltere‘den alacağınız diploma veya geçireceğiniz 1 yıl ile İngiltere’de üniversite okumak daha kolay olur
 • İngiliz kültürünü daha iyi tanırsınız
 • Erken yaşta yurt dışı tecrübesi edinmiş olursunuz

Programa Katılım Koşulları

 • 14-18 yaş arasında olmak (Okul türüne göre yaşta değişkenlik gösterebilir)
 • Yurt dışında yaşayabileceğine inanmak ve öz güvenli olmak
 • İyi seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak

Konaklama
Konaklama program türüne göre değişkenlik göstermektedir. Devlet lisesinde okuyacak öğrencinin, okulun belirlediği ve denetimden geçen uygun bir ailenin yanında konaklama şansı vardır. Aile öğrenciye özel bir oda verir ve öğrenci sabah kahvaltısını ve akşam yemeklerini aile ile yapar.
Özel gündüz lisesine kayıt olan öğrenci ise lisenin yurdunda kalma şansına sahiptir. Bu yurtlarda odalar tek veya çift kişiliktir, ayrıca öğrencinin ders çalışmasına da uygun şekildedir ve yurtlarda internete erişim sağlanabilmektedir.

David Game College
David Game College