SİZİ ARAYALIM  

Kanadada Lise Okumak

KANADA LİSE DEĞİŞİM PROGRAMI

Kanada Hakkında
Kanada, Kuzey Amerika kıtasında yer alır. Kanada’nın başkenti Ottawa aynı zamanda ülkenin 4. büyük kentidir. Nüfusu yaklaşık 37 milyon olan Kanada, yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük 2. ülkesidir. Ancak bu kadar büyük ülkenin tek komşusu Amerika Birleşik Devletleri’dir. Kanada’da 2 resmi dil konuşulur; İngilizce ve Fransızca. İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth Kanada’nın hükümdarıdır. Kanada ekonomik olarak da gelişmiş bir ülkedir ve dünyanın 11. büyük ekonomisidir. Kanada, Birleşmiş Milletler’in raporu doğrultusunda dünyanın en mutlu 10 ülkesinden biri olarak görülmektedir.

Kanada’da Eğitim Sistemi
Kanada’da eğitim 10 yıl zorunludur ve her eyalet kendi Milli Eğitim Bakanlığı’nı oluşturur, eyaletlerin kendine has eğitim programları vardır. Ayrıca Kanada’da eğitim “elemantary” ve “secondary” olarak 2’ye ayrılır.
Elemantary Eğitim de kendi içinde 3’e ayrılır: Primary ( 1. sınıftan 3. sınıfa kadar olan kısım), Junior (4. sınıftan 6. Sınıfa kadar olan kısım) ve Senior (7. Sınıf ile 8 sınıf).
Secondary Eğitim ise 4 yıl sürecek olan ve üniversiteye hazırlayan lise eğitimidir. 12 yıllık eğitim dönemini başarı ile tamamlayan öğrenciler üniversiteye geçiş hakkı elde ederler.

Kanada’da Lise Eğitimi
Kanada’da öğrencilerin yaklaşık %90’ı devlet liselerini tercih etmektedir. Kanada’da lise eğitim sistemi ve müfredat her eyalete göre farklılık gösterir. Ancak bütün eyaletlerdeki sistemin en büyük ve ortak amacı kaliteli eğitimin yanında öğrencilerin sosyalleşmelerini ve kendilerini geliştirmelerini sağlamaktır. Akademik ve Mesleki liseler olarak 2 ayrı lise türüne sahip Kanada’da lise 9. sınıfta başlar ve 12. sınıfta sona erer. Akademik eğitim alan öğrenciler üst seviyede matematik, tarih, İngilizce ve fizik gibi eğitimler ile üniversiteye hazırlanırlar. Kanada’daki bütün liselerde bilim ve fen sınıfları vardır. Mesleki eğitimi tercih edenler ise iş hayatına daha erken girmek üzere eğitim alırlar. Kanada’da lise eğitimi bittikten sonra üniversiteye girmek için herhangi bir sınav yapılmamaktadır. Her üniversitenin kendi belirlediği kabul şartları vardır ve öğrencilerin başvuruları bu koşullara göre değerlendirilir.Kanada’da Lise Değişim Programı

Kanada, dünyanın en kaliteli eğitim sistemine sahip ülkelerin başında gelmektedir. Böyle olunca Kanada,iyi bir üniversiteye gitmek isteyen yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri haline geliyor. Kanada’da lise okumak isteyen öğrenciler, lise değişim programından yararlanarak hedeflerini gerçekleştiriyor. Kanada’da devlet lisesine veya özel liseye kayıt yaptıran yabancı öğrenciler 1 yıllık eğitim alırlar ancak dilerler ise bu süreyi uzatabilir ve Kanada’dan lise diploması alarak yine Kanada’da bir üniversiteye girebilirler.

Kanada’da eğitim tıpkı ülkemizdeki gibi Eylül ayında başlar ve Haziran ayında sona erer. Bu yüzden programa başvuru en geç Nisan ayına kadar yapılmalıdır. Türkiye’den gidecek olan öğrenciler Kanada’da okuyacakları lisenin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul görüp görmediğine dikkat edilmelidir. Advice Yurtdışı Eğitim bunu göz önünde bulundurarak okul seçiminde öğrenciye yardım eder.

Kanada’da Lise Okumanın Avantajları Nelerdir?

  • Üst düzey eğitim kalitesi ile ileri seviyede İngilizce eğitimi alınır ve Fransızca da öğrenebilirsiniz
  • Kanada’da iyi bir üniversitede okumak için büyük kolaylık sağlar
  • Kanada kültürünü daha iyi tanırsınız
  • Erken yaşta yurt dışı tecrübesi elde edersiniz

Programa Katılım Koşulları

  • 14-18 yaş arasında olmak
  • Kendi ayakları üzerinde durabileceğine inanmak ve öz güvenli olmak
  • İyi seviyede İngilizce veya Fransızca bilmek

Konaklama
Konaklama program türüne göre değişkenlik göstermektedir. Devlet lisesinde okuyacak öğrenci, okul tarafından belirlenen uygun bir ailenin yanında konaklar. Aile, öğrenciye bir oda verir ve sabah kahvaltısı ile akşam yemeğini birlikte yerler.
Özel liseye kaydını yaptıran öğrenci ise yurtta kalma şansına sahiptir. Bu yurtlar genellikle tek kişilik veya çift kişilik olur. Öğrencinin der çalışabilmesi için her şey düşünülmüş bu yurtlarda banyo çift kişilik odalarda ortak, tek kişilik odalarda özeldir. Yurtlarda internet hizmeti de verilmektedir.

Pickering College
Pickering College