SİZİ ARAYALIM  

International Baccalaureate Diploması

International Baccalaureate Diploması

International Baccalaureate Uluslararası Bakalorya bir diploma türüdür. Bu diploma programı uluslararası birçok eğitim kurumu tarafından tanınan bir programdır. IB programı uluslararası düzeyde üniversiteye girişinizi kolaylaştıran bir diploma programıdır. IB lise dengi ve üzeri bir eğitim olarak ön plana çıkmak ile birlikte akademik olarak zorlu bir programdır. Bu programa 16 ile 19 yaş arasındaki öğrenciler katılabilmektedir. IB programı iki yıl sürmektedir ve bu program sayesinde öğrencilerin kazanmış olduğu yeterlilik dünyanın en iyi eğitim kurumlarınca kabul görmektedir. IB diplomasi İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya gibi birinci dünya ülkelerinin yanı sıra Türkiye gibi İngilizce eğitim sunan tüm ülkelerde geçerli olmaktadır.

Uluslararası Bakalorya Organizasyonu 1968 yılında kurulmuş olup Cenevre merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Organizasyonun kuruluş amacı tüm dünyada ortak bir müfredat programı sunarak evrensel bir eğitimi desteklemektir.

IB diploma programı bazı eğitim kurumlarınca verilmekte olup Türkiye’de belirli kolejler tarafından verilmektedir. IB diploma programında eğitim almak isteyen öğrenciler Türk Milli Eğitim Müfredatı ile IB müfredatını bir arada yürütmek zorundadırlar.

IB diplomasına sahip öğrenciler almış olduğu not durumuna göre yurtdışında birçok okuldan burs alabilmektedirler. IB diploma programı öğrencilere en iyi şekilde zamanı kullanmayı ve en uygun çalışma yöntemleri ile çalışmayı öğretmektedir.

IB Ders programı;

1. Grup – Dil A1 – Öğrencinin en başarılı olduğu dilde ki bu genelde öğrencinin ana dili olur ve bu dil üzerinde edebiyat çalışmaları yapılmaktadır.

2. Grup – Dil A2 – Ana dili dışında ikinci bir dili çok yetkin kullanabilen öğrencilerle işlenen edebiyat ve dil dersleridir.

3. Grup- Toplum ve İnsan Bilimleri- Felsefe, Psikoloji, Tarih, Coğrafya gibi dersler yer almaktadır.

4. Grup-  Deneysel Bilimler- Kimya, Biyoloji, Fizik gibi dersler yer almaktadır. Derslerin içeriği teorik ve uygulamalı şekilde işlenmektedir.

5. Grup- Matematik- Bu programda ileri düzey matematik çalışmaları ve matematiksel yöntemler işlenmektedir.

6.Grup- Seçmeliler- Yukarıda yazan programlardan dersler alınabileceği gibi yukarda yazılmamış ve özel onaya tabi olan dersleri seçebilirler.

IB diploma programına katılacaklar yukarıda bahsedilen altı gruptan herhangi birini seçmek zorundadır. Sosyal Bilimler ve Anadil Türkiye’de Türkçe dersler ile diğerleri ise İngilizce olarak verilmektedir.

IB diplomasının son aşaması olarak öğrenciler bitirme tezi yazmaktadırlar.