sliderslider

Amerikada Maaşlı Staj Başvuruları Başladı

Amerikada Maaşlı Staj Başvuruları Başladı | Adviceyed

Öğrenim hayatının bitip, profesyonel hayatın başlangıcında yapılması gereken en doğru adım olan staj, kişilerin iş hayatı içerisinde en olumlu referansları elde edebilmeleri için her zaman yurt dışı stajları olmuştur. Global ölçekteki piyasa içerisinde farklı ülkelerde görülen stajlar kişilere sadece profesyonel iş hayatı hakkında bilgi vermemekle beraber sektördeki en son trendleri ve çözüm analizlerini bizzat içerisinde olarak gözlemlemeyi ve uygulamayı sağlamaktadır.

İş anlayışlarının öğrenilmesinin yanında çalışma kültürlerinin de öğrenilmesi staj tercihleri üzerinde büyük etki göstermektedir. Günümüzde belirli branşlarda şirketler, profesyonelliğe yeni adım atmış kişileri bulundukları ülkelere davet edebilmekte ve staj imkânı ile gelişimlerine katkıda bulunabilmektedir. Bu şirketlerin ve ülkelerin arasında Amerika Birleşik Devletleri ilk sırada gelmektedir. Sonrasında İrlanda, İspanya gibi ülkeler sıralanmaktadır.

Günümüzde tercih sıralamalarında Amerika birinci sırada yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri staj programını Dış İşleri Bakanlığına bağlı Bureau of Educational and Cultural Affairs bürosu üzerinden J1 Kültürel değişim programı ana başlığında Profesional Career Training, Intern ve Trainee olarak 3 alt program halinde sürdürmektedir. Baş vurularda bulunacak kişiler bu 3 alt başlık içerisinde 6-12-18 aylık staj periyotlarında değerlendirilmektedirler.  Kişilerin değerlendirme sürecinde 35 yaş altı ve Gastronomi, Turizm ve Otelcilik, IT Bilişim, Lojistik, Mimarlık, İşletme ve Mühendislik alanlarında olmaları gerekmektedir. Bu sektör ve yaş alanı içerisindeki kişiler değerlendirilirken iki yol izlemektedir. Bunlardan biri Internship ve diğeri de Trainee olarak adlandırılmaktadır.

INTERNSHIP VE TRAİNEE ARASINDAKİ FARK NEDİR?
Bureau of Educational and Cultural Affairs bürosunun J1 Kültürel değişim programı içerisinde değerlendirilen alt programların biri Intership ve diğeri de Trainee olarak adlandırılmaktadır. Kişiler, şayet eğitim almakta olan öğrenciler içerisinde ya da yeni mezunlar ve mezuniyetlerinin üstünden 1 yıl geçmemiş olan adaylar arasında ise başvuracakları program -internship programı- olmaktadır. Fakat kişiler programa başlangıç tarihi göz önüne alınarak, üniversite mezuniyetinin üzerinden 1 yıl geçmiş veya üniversite okumamış ancak katılacağı alanda 5 yıllık mesleki deneyime sahip oldukları takdirde başvuracakları staj programı ise -trainee programı- olarak adlandırılmıştır. İki program için ileri seviye akıcı İngilizce ve 35 yaş üst sınırı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Internship ve Trainee programlarında en fazla 18 aya kadar çalışma imkânı sunulmakta ve bu süre uzatılamamaktadır. Eğer staj yapılacak alan turizm ve otelcilik ise bu süre en fazla 12 ay olabilmektedir.

AMERİKADA TURİZM STAJI
Resmi olarak Hospitality and Tourism Internship in USA olarak bilinen Amerika’da Turizm stajı, üniversitede okuyan ya da mezun olmuş ve Turizm Otelcilik alanında deneyimli kişilere, Amerika’nın ve Dünya’nın önde gelen zincir marka otellerinde Turizm stajı yapma fırsatı sunmaktadır. Bu markalara örnek olarak; Hilton, Marriott, Ritz Carlton, Sheraton, Four Points, Harrahs, Best Western, Embassy Suites, Holiday Inns, Westin, Intercontinental, Crown Plaza ve 4-5 yıldızlı birçok Resort & Golf Club’lar ile Amerika’nın birçok eyaletinden ve önde gelen şehirlerinden 4-5 yıldızlı birçok Resort & Golf Club’lar içerisinde staj imkânı verilebilmektedir.

Turizm staj pozisyonları genelde Food & Beverage, Front Office, Guest Services/Guest Relations, Restaurant Operations, Housekeeping, Culinary gibi departmanlarda gerçekleşmektedir. Kişiler Turizm stajı sayesinde mezun olduğu alanla ilgili Amerika’da maaşlı staj programı çerçevesinde iş deneyimi elde edebilir, İngilizcelerini geliştirebilir ve iş ile ilgili alanlarda deneyimlerini çok daha iyi bir seviyeye getirebilme imkanına sahip olmaktadır. Staj programı özellikle Turizm Otelcilik ve benzeri bölümden mezun kişilerle, turizm alanında deneyim sahibi kişilere hitap etmektedir. Bunu biraz daha detaylandırmak gerekir ise;

Turizm ve Otelcilik veya dengi bir bölümden mezun olmuş ancak mezuniyetinin üzerinden henüz 1 yıl geçmemiş en az orta seviyede İngilizce konuşabilen ve anlayabilen 18-35 yaş arası kişiler ile Turizm Otelcilik ’ten mezun olalı 1 yıldan fazla olmuş ve bu alanda en az 1 yıl iş deneyimine sahip olup en az orta seviyede İngilizce konuşabilen ve anlayabilen 18-35 yaş arası kişiler veya Turizm ve Otelcilikle ilgili eğitim almamasına rağmen, bu alanda en az 5 senelik iş deneyimine sahip olan üniversite veya lise mezunu, en az orta seviyede İngilizce konuşabilen ve anlayabilen 18-35 yaş arası kişiler programa dahil olabilmektedir.

Programın yaz dönemini kapsayan turizm stajları aslen maaşsız olmakla beraber, uzun dönem stajlar ise maaşlı olarak yapılmaktadır. Saat ücreti 10-15 USD arası değişlik göstermektedir. Kişiler stajları içerisinde haftalık 32-40 saat arası çalışmaktadır. Kişilerin deneyim elde etmelerinin yanında aylık ortalama olarak 1500-2000 USD gelir elde edebilmeleri de mümkündür. Hatırlatmakta fayda görülen kısım kişilerin Turizm stajı programına en az 3 ay en fazla 12 ay süreyle katılabilmeleridir. Ancak kişiler Turizm stajlarını maaşlı olarak yapmak ister ise, 12 aylık staj türünü tercih etmeleri gerekmektedir. Genelde Amerikalı işverenlerin çok büyük bir kısmı maaşlı staj pozisyonları için uzun dönem stajyer aramaktadırlar.

AMERİKADA MAAŞLI STAJ HAKKINDA MERAK EDİLENLER
Amerika’da Staja Kimler Başvurabilir?
Amerika da staj yapmak isteyen adaylardan firmalar genelde akıcı seviyede İngilizce bilgisi, Lisans/Lise mezuniyeti, Vize-Pasaport, Amerika da ki staj imkanının türevi gibi evraklar istemektedir. Bunun yanında 35 yaş kriteri bulunmaktadır. Bu kriterleri karşılayan herkes başvurabilmektedir.

Amerika’da Maaşlı Staj Yapabilir Miyim?
Kişiler için maaşlı staj konusunda Amerika, dünyanın en zengin imkanlara sahip ülkelerinin başında gelmektedir. Ülkedeki staj programlarının birçoğu maaşlı bir şekilde uygulanmaktadır. Dolasıyla kişiler ön görülen kriterleri karşıladıkları takdir de Amerika da maaşlı staj yapabilmektedirler.

Amerika’da Maaşlı Staj ile Ne Kadar Kazanabilirim?
Amerika Birleşik Devletleri’nde, kişiler için staj gelirleri, sektör ve firmaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak ortalama bir gelirden bahsetmek gerekir ise Amerika’da maaşlı staj programlarına katılanlar ayda 1250 ile 2500 dolar arasında bir gelir elde edebilmektedirler.

Haftada Kaç Saat Çalışmam Gerekiyor?
Kişiler, Amerika da iş tercihine ve iş yerine göre değişmekle birlikte, staj programları dahilinde genelde haftada 30 ile 40 saatlik bir mesai içerisinde çalışmaları gerekmektedir.

Amerika’da Hangi Eyaletlerde Staj Yapabilirim?
Amerika Birleşik Devletleri, Dış İşleri Bakanlığı, kişilere Amerika’da staj yapma konusunda herhangi bir eyalet sınırlaması getirmemektedir. Kişiler bu vesile ile Amerika’nın her bölgesinde staj programı bulma imkanına sahip olmaktadır.

Hangi Alanlarda Staj Yapabilirim?
Amerika Birleşik Devletleri, kişilere Gastronomi, Turizm ve Otelcilik, IT Bilişim, Lojistik, Mimarlık, İşletme ve Mühendislik alanlarında ve finans gibi birçok farklı sektörde staj imkânı sunmaktadır.

Üniversite Mezunu Olmayanlar Amerika’da Staj Yapabilir Mi?
Henüz ön lisans, lisans ya da Yüksek lisans mezunu olmayanlar için Amerika staj programlarının çok büyük bir çoğunluğu hizmet sunmamaktadır. Fakat lisans mezunu olmayıp belirli bir iş tecrübesine sahip bazı adayların da Amerika’da staj yapma imkânı bulunmaktadır. Adayların üniversite mezunlarına göre açık pozisyonlara yerleşme şansları daha az olsa da bu adaylar da firmalar tarafından zaman zaman tercih edilebilmektedir. Ayrıca Amerika’da dil okulu ve aynı zamanda staj programları herhangi bir mezuniyet ön şartı aramamaktadır. Ancak bu programlarda kişiler için maaş getirisi söz konusu değildir.

Amerika’da Staj Yapmak İçin Ne Zaman Başvurmalıyım?
Kişilere Amerika staj programları lisans programlarından yeni mezun olmuş adaylara yönelik olarak düşünülmektedir. Bu sebeple üniversite mezuniyetinizden hemen ardından Amerika’da staj programına başvurmanız kişiler için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Kişilerin üniversite mezuniyetinizin üzerinden belirli bir zaman geçtiyse, staj programlarına kabul işlemlerinde iş tecrübesi şartı aranabilmektedir. Öte yandan kişilerin staja başlamayı planladıkları tarihten en az 5-6 ay önce staj başvurularını gerçekleştirmeleri işleyecek olan bürokratik süreç için büyük önem taşımaktadır.


Blog Yazılarımız

 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU