sliderslider

Yurtdışı Eğitim Bursları

Yurtdışı Eğitim Bursları | Adviceyed

Yurtdışı eğitim bursları, çoğu insanın elde etmek istediği bir fırsattır. Yurtdışında eğitim almak kişinin kapsamlı bilgiler edinebilmesini sağlarlar. Ayrıca farklı kültürler ile etkileşime girebilmesine olanak tanırlar. Başarılı öğrenciler, bahsedilen eğitim olanaklarına bu burslar sayesinde erişebilirler. Sizler de yurtdışı eğitim bursları hakkında detaylı bilgi edinebilmek istiyorsanız, Advice Yurtdışı Eğitim’i ziyaret edebilirsiniz.

Advice Yurtdışı Eğitim, İstanbul merkezli bir yurtdışı eğitim danışmanlığı şirketidir. Yıllar içerisinde elde ettiği tecrübe ve deneyimlerini yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerle paylaşır. Bünyesinde bulunan yüzlerce okul ve binlerce eğitim programı sayesinde öğrenciler için en iyi danışmanlık ve rehberlik hizmetini oluşturur. Ayrıca yurtdışı eğitim bursları konusunda da doğru bilgilere hızlıca ulaşılmasına imkan tanır.

Yurtdışı Burs Programları

Akademik kariyer ve eğitim konularında çoğu öğrencinin isteği, yurtdışında eğitim almaktır. Yurtdışı eğitiminin kişiye sağladığı avantajlar arasında;
Yabancı dili geliştirme,
Farklı kültürleri tanıma,
Dünya’daki olaylara bakış açısını genişletme,
Eğitim alanında daha kapsamlı ve farklı bilgilere ulaşabilme sayılabilir.

Bu faydaların dışında da yurtdışında eğitim alınacak ülkenin ve okulun özelliklerine göre farklı avantajlar elde edebilmek mümkündür. Fakat her öğrenci için bu faydalara ulaşabilmek çok kolay değildir. Çünkü yurtdışında eğitim almak oldukça maliyetli olabilir.

Yurtdışı eğitimi almak için gereken para miktarı birçok farklı etkene göre değişiklik gösterebilir. Gidilecek üniversitenin konumu, ülkenin ekonomik durumu, tercih edilecek bölüm; maliyeti değiştiren etkenler arasında yer almaktadır. Hem kalitesi yüksek hem de maliyeti düşük bir eğitime ulaşabilmek için güzel bir yurtdışı eğitim danışmanlık hizmetine başvurulması gerekir. Advice Yurtdışı Eğitim, etkin bir danışmanlık hizmeti sunarak her bütçeden öğrencinin kendisine uygun eğitim programlarına erişmesine olanak tanır.
Birçok öğrenci, yurtdışı eğitimi almanın bütçeleri ile ilgili yanlış bilgiler edinerek ve burs süreci hakkında bilgisiz kalarak eğitim fırsatlarını değerlendirmekten vazgeçmektedir. Yurtdışı eğitimi almak isteyen öğrencilerin ekonomik durumları eğitim almak için uygun olmadığında başvurabilecekleri en etkili yöntem, yurtdışı eğitim burslarıdır. 

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin başvurabileceği birçok farklı yurtdışı burs programları bulunur. Bu programlar, kapsam alanlarına göre eğitim ücretlerinizden, uçuş masraflarınıza; yemek giderlerinizden, harçlığınıza kadar her ihtiyacınızı karşılayabilirler. 

Herkesin bütçesine en uygun burs programlarına başvuru yapabilmesi için öncelikle yurtdışı burs programları hakkında detaylı bilgi elde etmesi gerekir. Farklı alanlarda ve seviyelerde eğitimler alınmasını sağlayan birçok yurtdışı burs programı bulunmaktadır. Yüksek lisans, lisans, dil eğitimi, lise eğitimi gibi farklı alanlarda farklı kurumlardan burslar alınmaktadır. Bu nedenle kişinin kendi isteklerine uygun bursları sağlayabilecek kurum ve programları araştırması gerekir. 

Yurtdışı Lisans Bursları

Yurtdışında lisans yapmak isteyen ancak bunu sağlayacak ekonomik imkanlara sahip olamayanlar için birçok farklı yurtdışı lisans bursları bulunur. Yurtdışı lisans bursları arasından en çok tercih edilenler arasında;

İsveç Enstitüsü bursu ve yüksek lisans programı,
TEV yüksek lisans bursları,
İngiltere chevening burs programı,
Fulbright bursu,
MEB - yabancı hükümet bursları,
Jean Monnet burs programı,
British Council bursu,
TÜBİTAK bursları sayılabilir.

İsveç Enstitüsü, yurtdışı lisans burslarını Batı Balkanlar ve Türkiye vatandaşlarına sunmakta ve aylık 10 bin İsveç kronu burs sağlamaktadır. Ayrıca ulaşım ve eğitim masraflarının da tamamını karşılamaktadır. Başvuruları her yıl sonbahar aylarında açılan burs programının not ortalamasının yüksek olması gibi akademik başarıya dair kriterleri bulunur.
TEV birçok alanda yurtdışı lisans bursları imkanı sunar. Kriterleri arasında; not ortalamasının 4 üzerinden en az 3 olması ve başvurulacak programın gerektirdiği yabancı dile yeterli seviyede hakim olunması bulunur.

İngiltere'nin yurtdışı lisans bursları programlarının arasında yer alan Chevening, öğrencilere İngiltere'de ücretsiz okuma imkanı sunar. Üniversite masraflarını ve tüm ulaşım masraflarını karşılamaktadır. Şartları arasında TOEFL, IELTS, PTE sınavlarında geçer not almış olmak ve 3 İngiltere üniversitesine başvuru yaparak en az bir tanesi tarafından kabul edilmek yer alır.

Fullbright’ın ise sıkı kriterleri bulunuyor. Başvuru yapabilmek için akademik seviyede İngilizce bilmek ve 3 üzeri ortalamaya sahip olmak gibi şartlar söz konusu.
Milli Eğitim Bakanlığı bursları kapsamında; İtalya, Belçika, Kuveyt, Çin gibi birçok ülkeye eğitim için ücretsiz gidilebiliyor. Bursa başvuran adaylar arasında gidecek öğrenciler MEB tarafından belirleniyor.

Jean Monnet bursu, üniversite öğrencilerinin yanında kamu ve özel sektör çalışanlarına da verilir. 12 aylık bir süreci kapsamaktadır. Kriterleri arasında akademik başarı seviyesinin yüksek olması ve yeterli derecede İngilizce bilmek bulunur.

British Council bursu kapsamında, programına göre 12-26 bin sterlin arasında burs veriliyor. Bu burs 8 İngiltere üniversitesinden 15 farklı eğitim programını kapsıyor.
Son olarak TÜBİTAK ise, yalnızca yurtdışında lisans için değil araştırma ve doktora yapmak için de ücretsiz eğitim imkan sunuyor. 

Lise Yurtdışı Eğitim Bursları 

Yurtdışında lise eğitimi almak isteyen öğrenciler için birçok farklı lisede farklı programlar aracılığıyla burs imkanları bulunuyor. Lise yurtdışı eğitim bursları çeşitleri ve kapsam alanları şu şekilde sıralanabilir:
Atletizm Bursu: Spor faaliyetlerinde başarılı olan öğrencilere verilir.
Sanat Bursu: Müzik, resim gibi sanat alanlarında başarılı olan öğrencilere verilir.
Demografik Burslar: Irk, din, cinsiyet gözetmeksizin yabancı öğrencilere verilir.
Okul Sponsorluğu: Yurtdışında okumak istenilen okul tarafından öğrencilere okul masraflarını karşılamaları için verilir.
İhtiyaç Bursları: Maddi durumu yeterli düzeyde bulunmayan başarılı öğrencilere verilir.
Başarı Bursları: Not ortalaması yeterli derecede yüksek olan öğrencilere verilir.

Yurtdışında lise eğitimi almak isteyen ancak maddi durumu yetersiz olan öğrenciler kendi başarılı oldukları alanlara göre burs seçimi yapabilirler.

Yurtdışı İngilizce Eğitim Bursları

İngilizce öğrenmenin en etkili ve iyi yolu yurtdışında İngilizce eğitimi almaktır. Tüm öğrencilerin bu imkana ulaşabilmesi için yurtdışı İngilizce eğitim bursları bulunur. Yurtdışı İngilizce eğitim bursları arasında;
MEB - yabancı hükümet bursları,
TÜBİTAK bursları,
Yüksek öğrenim kredi ve yurtlar kurumu bursları sayılabilir. 
Bu kurumlar aracılığıyla başarı kriterlerini karşılayan adaylara yabancı dil eğitim bursları kapsamında ücretsiz eğitim olanağı tanınır. Yurtdışı İngilizce eğitim bursları sayesinde, her bütçeden öğrenci ana dili gibi İngilizce öğrenme imkanına sahip olabilir.

Yurtdışına Burs Veren Kurumlar

Türkiye’de yurtdışı eğitimi için burs veren birçok farklı kurum bulunmaktadır. Burs imkanlarından yararlanabilmeniz için kurumlar genelde; iyi bir ortalama, iyi bir dil seviyesi ve bazı özel sınavlarda başarı elde etme kriterlerini karşılamanızı beklemektedir. Tabi ki kriterlerin detayları kurumlar arasında değişebilmektedir. Yurtdışına burs veren kurumlar arasında;
Milli eğitim bakanlığı,
Türk eğitim vakfı,
Yüksek öğrenim kredi ve yurtlar kurumu,
Türkiye diyanet vakfı gibi birçok kurum bulunur.

Yurtdışı eğitimi için bursa ihtiyacınız varsa, bu kurumlar arasından kendinize en uygun gördüklerinize başvuruda bulunabilirsiniz. 

Yurtdışı Eğitim Bursu Veren Şirketler

Şirketler genel anlamda yurtdışı eğitim bursunu başarılı gördükleri, gelecekte faydalı olabileceğini düşündükleri öğrencilere vermeyi tercih ederler. Yurtdışı eğitim bursu veren şirketler arasında;

Kibar Holding,
Eti,
Şahinler Holding,
Sütaş,
Aktaş Holding,
Alarko Holding gibi birçok şirket yer alır. 

Bu şirketlerden burs alabilmek için şirketlere başvuruda bulunmanız gerekir. Şirketler her sene ayırdıkları bütçeye göre belirledikleri kriterlere uyan öğrencilere karşılıksız burs imkanı sağlarlar.

Her yaştan ve eğitim düzeyinden başarılı öğrencilerin burs alabilmek için başvuru yapabileceği farklı üniversiteler, kurumlar, şirketler bulunuyor. Ekonomik düzeyi eğitim masraflarını karşılamak için yeterli olmayan öğrencilerin de yurtdışı eğitiminin sağladığı avantajlara ulaşabilmeleri her zaman mümkün.


Blog Yazılarımız

 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU