sliderslider

Yurtdışında Lisans ve Lisansüstü Eğitim Almanın Önemi!

Yurtdışında Lisans ve Lisansüstü Eğitim Almanın Önemi! | Adv

Türkiye üniversite eğitiminde dünyanın önde gelen lokasyonlarından biri değil ancak yine de ülkemizde çok nitelikli, donanımlı üniversiteler ve akademisyenler bulunuyor. Öğrencilerin kendi ülkesini eğitim için tercih etmemesinde birçok sebep yatabiliyor. En sık sebep yabancı dili eğitimle birlikte halletmek oluyor. Bu nedenin yanı sıra ülkemizdeki sınav sisteminin stres baskısı başarılı öğrencilerin bile sınav anında stres ve kaygı nedeniyle başarısızlığa uğramasına sebep olabiliyor. Okumak istediği alana dair sosyal ve sayısal becerilere sahip olduğu halde sınav korkusunu aşamayanlar yurtdışı seçeneğini değerlendiriyor. Aslında yurtdışında okumanın en büyük artısı ve ana amacı prestijli, global bir üniversitede öğrenim görerek iş yaşamına bir adım önde başlamaktır.

Yabancı dil avantajı, farklı kültürler tanıma, uluslararası bir network zemini oluşturma, özgüven sahibi olma, daha geniş açılardan hayata bakmak gibi birçok avantajın yanı sıra yurtdışında üniversite okumanın ve master yapmanın avantajları genel anlamda şöyledir;

Başka bir ülkede üniversite ya da yüksek lisans yapmak birçok fırsatı beraberinde getiriyor. Bunlardan biri kariyer fırsatlarıdır. Öğrenciler, mezun olduktan sonra bir ya da daha fazla çalışma hakkı tanıyan, sonrasında ise uzun vadeli çalışma izni veren hükümetler sayesinde iş hayatına iyi bir yerde başlama şansı elde ediyor.

Akademik kariyer yapmayı isteyenler, dünyanın önemli üniversitelerinde akademik kadro imkânı buluyor. Birçok öğrenci, mezun olduğu okulda master ya da doktora yapmak için bekliyor.

Yabancı bir ülkede okumak maddi anlamda zor gibi görünse de aslında ülke hükümetleri başarılı öğrencilere burs olanakları tanıyor. Öğrenciler devlet bursu haricinde şirketlerin ve vakıfların yardımlarıyla da burs alabiliyor.

Kütüphane, araştırma merkezleri, bilim laboratuvarları, sosyal tesisler öğrencilerin hizmetine açılmış durumda. Birçok kütüphane ve araştırma merkezi 7/24 hizmet veriyor. Öğrenciler bu tarz alanlarda motivasyonu yüksek biçimde ders çalışabiliyor, araştırmalarına yön verebiliyor.

Öğrenciler okulları bittiğinde ana dili gibi akıcı bir şekilde İngilizce (ya da diğer eğitim dillerini) konuşabiliyor. Ana ve eğitim dilinin farklı olduğu ülkelerde ise öğrenciler iki dil birden öğrenerek ülkelerine dönüş yapıyor. Birkaç dil bilmek ise iş başvurularında adaylara üstünlük kazandırıyor.

Yurtdışında lisans ya da master fark etmeksizin öğrenim görmek öğrencinin kültürel ve kişisel anlamda zenginleşmesini; daha yaratıcı, uyumlu, çok yönlü, özgüvenli ve yeniliklere açık olmasını sağlıyor.


Blog Yazılarımız

 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU