Yurtdışında Üniversite Okumak - Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi

   Macaristan Üniversite Eğitimi   Macaristan - Üniversiteler

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi kısaltılmış adı ile BME ya da BUTE 1782 Yılında Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte şehrinde kurulmuştur. Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi bünyesinde yaklaşık 24 bin öğrenci barındırmaktadır. Bu öğrencilerin yaklaşık 1500’e yakını uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır. Okul bünyesinde 8 farklı fakülte 110 farklı program bulunur ve 1500 civarında akademisyen okulda eğitim vermektedir.

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi üniversitesinin kampüsü Budapeşte Şehri’nin en turistik bölgelerinden olan Tuna Nehri’nin kıyısında bulunan iki köprünün arasındadır. Okul binası oldukça tarihi ve turistik bir binadır.

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi Macaristan’daki en iyi ve en prestijli okulların başında gelmektedir. Okul kurulduğu günden bu yana mezunları ve öğrencilerinin arasında birçok Nobel ödülü sahibi insan yetiştirmesi ile okulun prestiji Macaristan sınırlarını aşarak dünyaya yayılmış ve dünyanın en önemli eğitim kurumlarından biri olmuştur.

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi adından anlaşılabileceği gibi teknik ağırlıklı bir okuldur ve Macaristan’da mühendislik alanında verilen diplomaların %68ini bu okul vermektedir. Okulun staj ağı oldukça gelişmiş olup öğrencilerini zorunlu staja tabi tutmaktadır. Okul, bu noktada anlaşmış olduğu AUDI ve muadili gibi firmalarda öğrencilere staj yapma imkanı da sunmaktadır.

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi dünya üzerinde 100den fazla eğitim kurumu ile çeşitli ortaklık anlaşmalarına sahiptir. Okul dünyadaki en iyi 1000 okul arasında bulunmak ile birlikte ülkemizde YÖK tarafından da tanınmaktadır. YÖK tanınırlığının dışında Avrupa Üniversiteler Birliği, Uluslararası Üniversiteler Birliği gibi akademik gruplar tarafından da tanınmaktadır. Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi üniversitesinden alınacak diploma tüm Avrupa kıtasında ve Türkiye’de geçerliliği olmak ile birlikte 1. Sınıf dünya ülkeleri denilebilen Amerika, Kanada gibi ülkelerce de tanınmaktadır.


Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi Bölümleri, Yurtdışında Eğitim Dili ve Yıllık Ücretler


Lisans Bölümleri

Eğitim Dili Bölümler Kaç Sömestir Yıllık Ücret
İngilizce Mimarlık     8 Sömestr 6400 Euro
İngilizce İnşaat Mühendisliği     8 Sömestr 6400 Euro
İngilizce Elektrik Mühendisliği ve Bilişim      7 Sömestr 6400 Euro
İngilizce Makine Mühendisliği     7 Sömestr 6400Euro
İngilizce Kimya Teknolojileri ve Biyoteknoloji     7 Sömestr 6400Euro

Yüksek Lisans Bölümleri

Eğitim Dili Bölümler Kaç Sömestir Yıllık Ücret
İngilizce Mimarlık     4 Sömestr 7000 Euro
İngilizce İnşaat Mühendisliği     4 Sömestr 7600 Euro
İngilizce Elektrik Mühendisliği ve Bilişim      4 Sömestr 7000 Euro
İngilizce Makine Mühendisliği     4 Sömestr 7000 Euro
İngilizce Kimya Teknolojileri ve Biyoteknoloji     4 Sömestr 7000 Euro

Yurt Dışında Üniversite Okumak ile ilgili ayrıntılar için lütfen iletişim kurunuz!


  İletişim Formu!