SİZİ ARAYALIM  

Work and Travel Vergi İadesi

Work and Travel programına katılan öğrenciler program süreleri boyunca Amerika Birleşik Devletleri tarafından Amerikan vatandaşlarına tanınan hemen hemen tüm haklara sahiptirler. Bu durum Work and Travel katılımcılarının maaşlarından belirli miktarlarda vergiler kesilmesine de sebep olmaktadır. Maaşlardan kesilen vergi oranları öğrencilerin çalışmış oldukları eyalet, işveren, toplam çalıştıkları saat ve saatlik ücretlerine göre değişiklik göstermektedir.

Amerika’da resmi olarak çalışan kişilerden bir çok vergi kesintisi ile karşılaşabilirler. Bunlar; State TAX, Federal TAX, Social Security TAX, Medicare, Federal Unemployment ve Contributions ACT gibi vergilerle karşılaşabilirsiniz. Work and Travel katılımcıları bu vergilerden Federal, State ve City gelir vergilerini ödemek zorundadırlar. Bu vergiler otomatik olarak PAY-CHECK’inizden düşer.

Almış olduğunuz paychecklerde bu vergilerin dışında bir vergi kesildiğini fark ederseniz durumu işvereninize bildirerek durumun düzeltilmesini talep etmelisiniz. Eğer ödemekle yükümlü olmadığınız vergiler sizden kesiliyorsa/kesilmişse, iş vereninize J-1 katılımcılarının bu vergileri ödemek zorunda olmadıklarını bildirebilirsiniz. Buna rağmen iş vereniniz bu vergileri sizin PAY-CHECK’inizden düşebilir. Bu durumda Türkiye’ye geri döndüğünüzde ödemiş olduğunuz bu vergilerin bir kısmını geri alabilirsiniz.

ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu’ndan Vergi İadesi Başvurularıyla İlgili Mesaj

Sevgili SWT katılımcıları,

A.B.D.’de harika bir yaz geçirdiğinizi, yeni arkadaşlar edindiğinizi, güzel yerler keşfettiğinizi ve Amerikan kültürünü tanıdığınızı umuyoruz.

Bu deneyiminiz henüz bitmedi. A.B.D.’de vergi iadesine başvuru hakkına sahip olabilir ve devletten para alabilirsiniz.

İade alıp alamayacağınızı öğrenmek için gerekli vergi iade formunu doldurup A.B.D. hükümetinin ilgili birimine postalayabilirsiniz. Not:Tüm SWT katılımcılarının form doldurması gerekir. Bir acenta veya şirket aracılığıyla doldurmak zorunda değilsiniz, kendiniz doldurabilirsiniz.

Nasıl başvuru yapacağınızla ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki sayfalarda bulabilirsiniz:

General IRS website:

https://www.irs.gov/

Vergi iadesi formu şartlarını öğrenmek için:

https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/foreign-persons

Yabancı vergi mükellefleri için iletişim adresi:

https://www.irs.gov/help/contact-my-local-office-internationally

Saygılarımızla,

Vize Bölümleri

A.B.D. Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu

Eğer bu işlemleri bir firma üzerinden yapmak istiyorsanız firma seçiminde çok dikkatli olmanızı öneriyoruz. Advice katılımcılarını; taxback ya da sprintax aracılık kurumları ile çalışmalarını tavsiye ederiz.

Katılımcı işlemlerini istediği herhangi bir vergi iade firması üzerinden yapma konusunda serbest olduğu gibi yukarıdaki ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu’nun mesajında yapılan yönlendirmedeki gibi kendisi de gerçekleştirebilir.

Vergi İadesine başvurabilmeniz için gerekli olan belgeler;

* DS 2019

* Pasaport

* Vize

* Social Security Card

* İşverenlerinizden temin edebileceğiniz W2 formu ya da Son Paycheck