Yurtdışında Dil Eğitimi St Petersburg - Rusya
Rusça dil okulu için en doğru yer elbette ki Rusya’dır. Rusça dil eğitimi alırken aynı zamanda şehri deneyimleyerek kültürünü de yaşayabileceksiniz. Rusya, Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ülkesidir. Aynı zamanda dünyanın en kalabalık ilk 10 ülkesi arasında yer almaktadır. Rusya'nın ikinci büyük şehri olan St. Petersburg, Avrupa'nın dördüncü büyük şehridir. Rusya'nın kuzeybatısında yer alan St. Petersburg şehri, Moskova’nın 715 km kuzeybatısında, Baltık Denizi kıyısında kurulmuştur. Yağışlı kara iklimine sahip olan St. Petersburg’da tipik olarak yazlar kısa sürmektedir. Kuzeye yakın olmasına rağmen 20 – 25 derece sıcaklıklar yaşanmaktadır. Kış ayları ise uzun ve soğuk geçmektedir. Özellikle Aralık, Ocak ve şubat ayları sert geçmektedir. Rusya'nın kuzeybatısında, Baltık Denizi kıyısında UNESCO Dünya Mirası alanı olan Neva Nehri oldukça büyüleyicidir. St. Petersburg dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için harika bir şehirdir. Şehrin günümüzdeki ismi içerisindeki "Peter" çarın isminden, "Burg" ise Almanca dilindeki kale kelimesinden gelmektedir. Rusya’nın en önemli ticaret merkezi olan St. Petersburg’da gemi tersaneleri, petrol ve gaz satışları önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda şehirde uzay ve havacılık bilimleri, savaş uçakları, tank imalatı ve silah yapımı, makine ve kimya endüstrileri önde gelen sektörlerdendir. 

ST. PETERSBURGA NASIL GİDİLİR VE ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NASIL?
St. Petersburg'a uçakla ulaşım için şehir merkezinin 20 kilometre güneyinde yer alan Pulkovo Havalimanı'na uçmak gerekmektedir. İstanbul'dan St.Petersburg'a direkt uçuşlar mevcuttur. Şehir içinde ulaşım oldukça gelişmiştir. Dünyanın en derin metrosu ile neredeyse şehrin tamamını dolaşan 54 duraktan geçen metro hattı bulunmaktadır. Bunun yanından tramvay, otobüs, troleybüsler de mevcuttur. 

ST. PETERSBURG’DA NELER YAPILIR?
St. Petersburg’da Rusça dil eğitimi alırken oldukça farklı bir kültürü de deneyimleyeceksiniz. Sosyal yaşam oldukça zengindir ayrıca Rus mutfağı denince ilk akla gelen deniz ürünleri, ülkenin mutfak kültürünü diğerlerinden farklılaştıran başlıca öğelerden biri olarak bilinir. Popüler Restoranlar ise Ristorantino Carducci, Kavaleria, Montana Saloon, Tepló, Kalinka-Malinka Şehirde en çok tüketilen şey çorbadır. En çok tüketilenler arasında lahanalı ve balıklı bir çorba türü olan “Shchi”, domatesle hazırlanan balık çorbası “Ucha” ve dünyaca ünlü ‘Borsch çorbası” sayılabilir. Dört mevsimin de genellikle soğuk geçmesinden dolayı bölgede sebze-meyve üretimi oldukça kısıtlıdır. Genellikle sebze tüketimini yemeklerin içine katmaktan ziyade taze ve tek olarak tüketmeyi tercih ederler. Mantar, hemen hemen her yemekte yer alıyor. Tatlılar, yaban mersini ve ribes gibi orman yemişleri ve balla hazırlanıyor. Rus kahvaltı sofrasında reçel, marmelat gibi tatlı çeşitleri rağbet görmezken; süt, kahve, kokulu siyah çay ve meyve suları tipik kahvaltı içecekleridir. Diğer öğünlerde olduğu gibi, kahvaltıda da havyar, lakerda ve balık çeşitlerini tüketirler. Şehrin en önemli caddesi olarak bilinen Nevsky Prospect'tir. Yılın çoğu döneminde soğuk olan şehirde yer alan alışveriş merkezleri sıcak bir gezinti için idealdir. Önemli alışveriş merkezleri; Shopping World, Bolshoy Gostiny Dvor’dur. Gece hayatı ise oldukça eğlenceli ve hareketlidir. Gerek yerel Rus danslarını izleyebileceğiniz mekanlar, gerekse kulüpler ve barları ile St. Petersburg da çeşitlilik sunan bir şehirdir. Özellikle ‘Beyaz Geceler’ olarak adlandırılan, günde 18 saatin üstünde aydınlık olan dönemde şehir adeta hiç uyumamaktadır. Sabahlara kadar kalabalık olan mekanlar ve sokaklar, yaşanması gereken bir deneyim sunmaktadır. 

ST. PETERSBURG’DA GEZİLECEK YERLER
Mimari, sanat ve kültürü ile St. Petersburg’da dil eğitimi alırken birçok tarihi yapı, kilise ve müzeler görebileceğiniz bir şehirdir. Saint Isaac Katedrali, Paterhof Sarayı, Kazan Katedrali, Rus Devlet Müzesi, Voskresenia Khristova Kilisesi, Ermitaj Müzesi gibi birçok kültürel yeri görmeniz mümkündür.

Yurtdışında Dil Eğitimi St Petersburg şehrindeki dil okulları;

  İletişim Formu!