İngiltere Dİl Okulları

Liverpool Şehir Rehberi

Liverpool günümüzde İngiltere’nin ve aynı zamanda dünyanın sayılı ticari liman kentlerinden biridir. İngiltere’nin diğer şehirlerine göre kıyasla daha genç bir nüfusu barındırmaktadır. Tarihi, mimari, spor ve müzik alanlarında ün yapmış bir şehirdir. Bu bakımdan şehirde ilgi çekebilecek kültürel, tarihi ve modern pek çok mekan bulunmaktadır. Bu özellikleriyle Liverpool dil eğitimi görmek isteyen öğrenciler için favori şehirlerden biridir.

Liverpool’a Ulaşım

Liverpool, başkent Londra’ya trenle 2 saatlik uzaklıktadır. Avrupa ve Birleşik Krallık’taki birçok şehirden Liverpool’a direk uçuşlar yapılmaktadır. İstanbul’dan Liverpool’a her gün uçuş seferleri yapılmakta olup uçuş süresi 3 saat 20 dakikadır.

Liverpool’da Ulaşım

Liverpool’da şehir içi ulaşımı çoğunlukla araba ve otobüslerle yapılmaktadır. Otobüslerle diğer şehirlere gitmek kolaydır. Taksiler şehir içinde alternatif olarak kullanılan ulaşım araçlarıdır.

Yaşam Masrafları

Liverpool’da İngiliz para birimi Pound kullanılmaktadır. Dolar gibi çevrilebilir paraların Sterlin’e çevrilmesi hemen her banka ve döviz büfeleri tarafından yapılmakla birlikte komisyon oranları yüksek olduğundan İngiltere’ye gitmeden önce tüm paranızı Sterlin’e çevirmeniz para kaybınızı önleyecektir. Şehirde küçük ve büyük çapta alışveriş yapılabilecek birçok merkez bulunmaktadır.

İklim Şartları

Nehir kıyısında olmasından dolayı Liverpool’da ılık  bir iklim mevcuttur. Kışlar ılık, yazları ise serindir. Yıl boyunca görülen ortalama sıcaklık en fazla 20, en düşük ise 2 derecedir. Aralık-Şubat ayları arasında hava soğuk geçmekte ve kar yağışları görülmektedir. Bahar ayları ise ılık ve nemli geçmektedir.

Sosyal Yaşam

Liverpool’da çok fazla çeşit yemek bulunabilmektedir. Yemek için gidilebilecek pek çok alternatif mekan mevcuttur. Kırmızı tuğladan evleri, müzeleri, görülmesi ve yapılması gereken birçok aktivitesi ve futbol tutkusu ile Liverpool şehri içinde yapılabilecek pek çok aktiviteyi barındırmaktadır. Liverpool gece hayatı oldukça renkli ve canlı bir yapıya sahiptir. Özellikle hafta sonları şehirde oldukça yoğun bir gece hayatının olduğu görülmektedir.

Gezilecek Yerler

Gelişmiş bir şehir olan Liverpool’da birçok gezilecek yer bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları St George’s Hall, St. John Parkı, Liverpool Merkez Kütüphanesi, Albert Dock, Liverpool Şehir Sarayı, Anfield Sarayı, Knowsley Safari Parkı, Merseyside Denizcilik Müzesi, Liverpool Anglikan Katedralidir. 


Liverpool Dil Okulları

 Kaplan
 New College Group
advice study abroad whatsapp