sliderslider

GNIB Kart (The Garda National Immigration Bureau) Nedir? Ve Nasıl Başvuru Yapılır ?

GNIB Kart (The Garda National Immigration Bureau) Nedir? Ve

GNIB  Kart (The Garda National Immigration Bureau) Nedir? Ve Nasıl Başvuru Yapılır ?

İrlanda’da 3 ay ve üzeri süre boyunca eğitim görecek olan öğrenciler oturum izni ve kimlik yerine geçen GNIB kartını almak zorundadır. İrlanda, eğitim alacak öğrencilere vizeyi 3 aydan uzun süre vermemektedir. 3 aydan uzun süre kalabilmek için GNIB kart başvurusu öğrenciler için şarttır. Bunun yanında uzun dönem eğitim dolayısı ile İrlanda’da kalacak öğrenciler sahip oldukları haftada 20 saat çalışma haklarını GNIB kartları olmadan kullanmaya başlayamazlar. Öğrenciler İrlanda’daki eğitimine hangi firma aracılığı ile gidecekse, firmaya GNIB kart başvuruları için destek olup olmadıklarını sormalıdır. 

İrlanda’da oturum ve çalışma izni için gereken (GNIB) kart nasıl alınır?

Bu kartı almak isteyen öğrenciler GNIB kayıt bürosuna kayıt olmalıdır. Kayıt için öncelikle web sitesi veya GNIB’nin kendi uygulaması üzerinden online randevu alınır. Randevu alabilmek için İrlanda’da bulunmaya gerek yoktur, öğrenciler başvurularını Türkiye’den yapabilir. GNIB kart randevusu almak için bu linke tıklayabilirsiniz. Özellikle sömestr başlarında yoğunluk nedeniyle randevu almak zorlaşmaktadır ve bu nedenle öğrencilerin en az 1-2 ay öncesinde başvurmaları gerekebilir. 

Türkiye’den öğrenciler genellikle dil eğitimi almak için İrlanda’ya yoğunlukla gitmektedir. İrlanda dil okulu kayıtlarını ve vize işlemlerini tamamlayan öğrenciler GNIB kart randevularını aldıktan sonra İrlanda’ya gelirler. İrlanda’da havaalanında gümrük görevlileri 7 gün içerisinde GNIB kart başvurusu yapılması gerektiği ile ilgili uyarıda bulunurlar. İrlanda’ya giriş yapan öğrenciler GNIB kartlarını alana kadar ülkeden çıkış yapamamaktadırlar. Ayrıldıkları takdirde tekrar giriş yapma haklarını kaybetmiş olurlar. GNIB kart başvurusu Dublin’de Irısh Naturalisation and Immigration ofisinden yapılır. Tamamlanmış evrakları ile randevu saatinden yarım saat öncesinde ofiste olmak önemlidir.

GNIB Kart başvurusu için gerekli belgeler;
• Pasaport
• İrlanda dil okulları tarafından verilen öğrenci kartı ve ödemenin yapıldığına dair belgeler
• Öğrenci belgesi (Bu belge İrlanda dil okulları tarafından verilmektedir ve içerisinde eğitime başlangıç tarihi, eğitim süresi, ödemenin yapıldığına dair vs. konuları içermektedir)
• Randevu alınırken öğrenciye gelen randevu e-mailinin çıktısı
• Özel Sağlık Sigortası
• 300 Euro başvuru ücreti


Blog Yazılarımız

 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU