sliderslider

Peçs Üniversitesi Dil Yeterlilik Sınavı Başvuruları açıldı!

Peçs Üniversitesi Dil Yeterlilik Sınavı Başvuruları açıldı!

Peçs Üniversitesi Dil Yeterlilik Sınavı Başvuruları açıldı!

Peç Üniversitesi TIP Fakültesi'nin, 2019/2020 Akademik yılında doğrudan 1. sınıftan başlamak isteyen adaylar için İstanbul'da yapacağı sınavın detayları aşağıda ki gibidir.

Sınav Tarihi: 5 Mayıs Pazar, 2019

Sınav Saati: 09:00

Sınav Yeri: Taksim (Otel Henüz netleşmedi )

İstanbul'daki sınava son başvuru tarihi:  30 Nisan 2019

Hangi Bölümler için Sınav Yapılıyor: Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, BiyoteknolojiYüksek Lisans 1. sınıfları için, hazırlık isteyen adayların bu sınava katılmalarına gerek yok.

Eğitim Başlangıcı: Eylül 2019

Sınav Ücreti: 200 USD Başvuru Ücreti ve 300 USD Sınav ücreti olmak üzere toplam 500 USD'dir.  Bu ücretlerin sınavda başarısız olunması durumunda, iptal ve vize reddi durumlarında iadesi yoktur. Sınavda başarılı olan aday daha sonra okulun hesabına diğer ücretleri okulun gönderdiği ÖN KABUL mektubundaki hesaba, belirtilen tarihte ve miktarda öder.BMAT

Sonuç Belgesi olan adaylar yazılı sınavdan muaflardır, ancak sözlü sınav mecburidir, bu adaylar için sözlü sınav ücreti 500 USD yerine 350 USD'dir. (200 USD Başvuru ücreti + 150 USD Sözlü Sınav Ücreti)

Sınavdan Sonra Okula Doğrudan Ödenecek Ücretler:

  1. TIP 6 Yıl: 220 USD kayıt ücreti. Yıllık Eğitim Ücreti 16750 USD (9000 USD ilk dönem ve 7750 USD ikinci dönem için iki parça halinde ödenebilir)

  2. Diş Hekimliği 5 Yıl: 220 USD kayıt ücreti. Yıllık Eğitim Ücreti 17350 USD (9300 USD ilk dönem ve 8050 USD ikinci dönem için iki parça halinde ödenebilir) Diş Hekimliği ücretine diş eğitim malzemeleri ücreti de dahildir.

  3. Eczacılık 5 Yıl:  220 USD kayıt ücreti. Yıllık Eğitim Ücreti 9900 USD (5200 USD ilk dönem ve 4700 USD ikinci dönem için iki parça halinde ödenebilir)

  4. Biyoteknoloji Yüksek Lisans 2 Yıl: 220 USD kayıt ücreti. Yıllık Eğitim Ücreti 11000 EURO (5500 EURO ilk dönem ve 5500 EURO ikinci dönem olmak üzere iki eşit parçada ödenebilir)

Sınav İçeriği ve Süresi: Sınav tek bir oturumda yazılı olarak yapılacak, yazılı sınavın akabinde adaylar tek tek sözlü sınava alınacaklar. Yazılı sınav 2,5 saattir. Çoktan seçmeli test şeklinde Biyoloji (20 soru), Kimya (20 soru), Genel İngilizce (40 soru) ve Tıbbi İngilizce (20 soru) konularını içerir. Sözlü bölüm, tıp ile ilgili sorulardan, adayın ciddiyetini, motivasyonunu ölçecek değişik sorular içermektedir.  Yaklaşık 20-30 dakika sürer. DNA, sindirim sistemi de sorulabilir, nerelisin, en sevdiğin yemek, neden Tıp, neden Peç gibi sorular da. Sıkışıklık durumunda bazen okul tek bir profesör gönderebilmekte bu da bazı durumlarda sözlü mülakatları bir sonraki güne sarkmasına neden olabilmektedir.

Biyoteknoloji Yüksek Lisansı adayları ve BMAT sonucu olanlar yazılı sınavdan muaftır.

Sınavda soru çıkması muhtemel konu başlıkları için tıklayınız...

Sınav Yasakları;

- Sınavın herhangi bir bölümünde cep telefonlarının, akıllı saatlerin veya diğer elektronik cihazların kullanılması kesinlikle yasaktır. Bu kuralı ihlal etmek, sınav puanınızın iptaline, sınavdan çıkarılmanıza ve gelecekteki sınav fırsatlarından  yararlanamamanıza neden olabilir.

- Öğrencinin dışında veli, arkadaş vs 3. kişilerin sınav yerine gelmeleri, beklemeleri yasaktır.


Sınav Sonuçları Ne Zaman İlan Edilecek?

Peç Üniversitesi yetkilisi Peç'e döndükten sonra, yazılı ve sözlü sınavın sonuçlarını Karar Kurulu'na sunar, Karar Kurulu da kimler kabul edildiğini genellikle 1-3 hafta içinde Kabul edilenlere ÖN KABUL belgesi gelir ve aday işlemlerine devam edebilir.

Sınavdan kalmak gibi durum söz konusu değildir. Dil yeterliliğini sağlayamayan öğrenciler Peçs Üniversitesi’nin hazırlık sınıflarına kayıt olabilmektedir. Buda üniversitenin şartlı kabul vermesi ile mümkündür.


Kimler Sınava Katılabilir?

- Lise mezunu veya 2019 Haziran'da Lise'den mezun olacağı garanti olan TC vatandaşı olan herkes.

-Başka milletlerin vatandaşları için özel olarak bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

-Sınava giriş için yaş sınırı yoktur ancak Peç Üniversitesi adayı kabul etse bile vizede sıkıntı olabilir. Lise mezuniyetinden 10 yıl geçmiş adayın bu 10 yıl zarfında neler yaptığını vizede iyi açıklaması gerekmektedir.

- Lise eğitimi boyunca Kimya, Biyoloji ve Fizik derslerinde başarılı olanlar. Özellikle Kimya ve Biyoloji Tıp eğitiminin bel kemiği alanlar olduğu için , bu alanlarda yetersiz olan adayların kabul edilmeleri ve kabul edilseler de mezun olmaları zordur. Bu alanlarda ilgili okulun koymuş olduğu alt bir not ortalaması sınırı yoktur.

- En az B2 İngilizce bilgisine sahip olanlar( sınava kadar adayların B2 İngilizce bilgisine sahip olsalar dahi Kimya ve Biyoloji alanlarında teknik İngilizce çalışmaları iyi olur.

- Biyoteknoloji Yüksek Lisans'ı için sınava gelen adayların Biyoloji ve türevi bir Lisans diplomasına sahip olmaları gerekmektedir.


Sınavdan Önce Yapılması Gereken İşlemler ve Sınavda Teslim Edilmesi Gereken Belgeler;

- Sınav Başvuru Formu(Başvuru formu Advice Yurtdışı Eğitim tarafından öğrenci adına doldurulacaktır, Öğrencinin başvuru formu imzalaması gerekmektedir.

- Pasaport Fotokopisi (En az 2 yıl geçerliliği olan)

- TC Kimlik Belgesi (Pasaportu henüz çıkmamış adaylar için)

- Lise Diplomasının Aslı ve Yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş bir kopyası

- Lise Not Dökümü ve Yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş bir kopyası

- İngilizce Europass CV (CurriculumVitae) Compose

- Varsa BMAT Sonuç Belgesi

Sağlıkla İlgili Belgeler(Aşağıdaki belgeleri ayrı ayrı temin etmek zor olabilir, bu durumda Bu linkten GENERAL_MEDICAL_CERTIFICATE_2018.pdf

indireceğinizdökümanı doktorunuza eksiksiz doldurtursanız, ayrı ayrı belge almanıza gerek kalmayacaktır. Bu linkteyi formu dolduramayan öğrenciler için toplanması gereken belgeler ;

- Sağlık Raporu ( raporda yurtdışında okumanıza engel yoktur ibaresi yer almalı ve  Yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş bir kopyası gerekmektedir.)

- Göğüs röntgen filmi (doktor notu, fotoğraf değil, 1 yıldan eski olmayacak ve Yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş bir kopyası)

- Aşı kartı (HEP B'ye karşı aşılanmış olduğunuzu gösteren ve Yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş bir kopyası)

- HIV testi sonucu (3 aydan eski olmayacak ve Yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş bir kopyası)


Biyoteknoloji  Yüksek Lisansı için sınava geleceklerin başvurularında (Yukarıdaki Belgelere ilaveten toplanması gereken belgeler)

- İngilizce Motivasyon Mektubu

- Biyoteknoloji Yüksek Lisans'ı için sınava gelen adayların Biyoloji ve türevi bir Lisans diplomasına sahip olmaları gerekmektedir.Bu özelliklere sahipLisans Diplomasının ve Lisans Not Dökümünün Aslı ve Yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş kopyaları gerekmektedir

- Tam laboratuvar muayenesi: İyon seviyeleri (Na, K), karaciğer fonksiyonları (total bilirubin, GOT, GPT, GGT), böbrek fonksiyonları (karbamid, kreatinin), kan şekeri seviyeleri, kan sedimantasyonu, kan sayımı (hemogram) gerekmektedir.Blog Yazılarımız

 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU