sliderslider

Polonya’da sınavsız üniversiteye giderek istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz.

Polonya’da sınavsız üniversiteye giderek istediğiniz bölümü

Polonya Hakkında
Polonya, Orta Avrupa'da yer alan bir ülkedir. Belarus, Almanya, Rusya, Litvanya, Slovakya, Ukrayna ve Çekya'ya (Çek Cumhuriyeti) komşu olan Polonya'nın başkenti Varşova'dır. Polonya, eyalet sistemi ile yönetilir ve 16 eyalete sahiptir. Ülkenin para birimi Polonya Zlotisi'dir. Baltık Denizi'ne de kıyısı olan bu ülkenin nüfusu yaklaşık 40 milyondur. Polonya'nın resmî dili Lehçe'dir. Polonya'da eğitim kalitesi çok yüksektir ve bu da yabancı öğrencilerin Polonya'da üniversite okumayı tercih etmelerine neden oluyor. İngilizce bilen oranı yüksek olan bu ülkede Almanca da en çok bilinen dillerden biri. Polonya, Avrupa'da en fazla orman arazisi bulunan 4. ülkedir.

1600 yılından 1945 yılına kadar tam 43 kez işgale uğrayan bu topraklar tarihi açıdan da zengindir. 2. Dünya Savaşı'nda Almanlardan kaçan Yahudilerin kaçmasına Polonya yardım etmiştir. Ayrıca Avrupa'da anayasa çıkaran ilk ülke (1791'de) Polonya'dır. Halkın tamamına yakını 2 dil bilmektedir. Öğrencilerin bol yaşadığı Polonya'da eğlence hayatı da önemlidir. Özellikle öğrencilerin çok olduğu şehirlerde pub ve gece kulüpleri sayısı fazladır.

Polonya'da Sınavsız Üniversite
Polonya'da sınavsız üniversiteye giderek istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz. Liseyi bitirdikten sonra sınava girmeye gerek olmadan Polonya'da istediğiniz bir bölüme kayıt yaptırabilirsiniz. Dünyanın bir çok ülkesinden öğrenciye ev sahipliği yapan Polonya'ya Türkiye'den giden öğrenciler bulunuyor. Türkiye'deki özel üniversitelerin fiyatları ile karşılaştırıldığında ya da ucuz ya da birbirine yakın ücretler ortaya çıkıyor. Eğitimiz kalitesinin yüksek olduğu Polonya'da eğitimler İngilizce ve Lehçe verilmektedir. Dil bilginizin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız İngilizce hazırlık eğitimi alarak açığı kapatabilir ve Polonya'da bir üniversiteye sınavsız giriş yapabilirsiniz. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk binde birden çok üniversitesi bulunan Polonya'da alınan üniversite diploması tüm dünyada geçerli  sayılmaktadır.

Lisans eğitimi 3 yıldır ancak bu süre bazı bölümlerde biraz daha uzayabiliyor. Polonya'da bir öğrencinin aylık ortalama gideri 650 € civarındadır. Polonya hükümeti aynı zamanda yabancı öğrencilerin çalışmasına da izin veriyor. Okul döneminde part time çalışma onayı verilirken okulun tatil olduğu Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında tam zamanlı çalışma fırsatı sağlıyor. Öğrenci okul döneminde de tam zamanlı çalışmak isterse işveren ile sözleşme yaparak bu imkânı yakalar. Polonya'da okumak isteyen öğrenci ister bir yurtta kalabilir isterse ev kiralayabilir. Yabancı öğrencilerin vize süresinin bitmesinden 45 gün önce geçici oturum iznine başvurmaları gerekmektedir. Bu başvuru esnasında öğrencinin bankadan kalış süresinde masraflarını karşılayabileceğini belirten bir yazı alması, sağlık sigortası ve kendi ülkesine dönüş için yeterli miktara sahip olduğunu kanıtlaması istenir.

Neden Polonya'da Sınavsız Üniversite'ye Gitmeliyim?
- Eğitim kalitesi çok yüksektir.
- İster İngilizce ister Lehçe ders görebilir.
- Halkın tamamına yakını İngilizce ve Almanca dillerine hakimdir.
- Suç yüzdesi Avrupa ortalamasının altındadır.
- Polonya'da üniversitelerin verdiği diplomalar tüm dünyada geçerlidir.
- Avrupa'nın ortasındadır ve diğer ülkelere ulaşım kolaydır.
- Polonya, yabancı öğrencilerin eğitim için en çok tercih ettiği ülke böylece birçok ülkeden arkadaş edinilebilir.
- Okul ücretleri ülkemize oranla daha ucuz veya birbirine yakındır.
- Konaklama ve ulaşım açısından uygundur.
- Öğrenci ülkesi Polonya birçok festivallere, konserlere ve sportif aktivitelere ev sahipliği yapıyor.

Polonya Öğrenci Vizesi İçin İstenenler
- Pasaport (vize bitiş tarihinin bitişinden sonra en az 6 ay daha geçerli olması gerekir)
- Kimlik fotokopisi
- Vize başvuru formu
- Konaklama ve ulaşım bilgileri
- 2 adet arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf
- Polonya'da eğitim görülecek üniversiteden okul kayıt belgesi
- Ailenizin veya sizin maddi durumunu gösteren banka hesapları, kredi kartı fotokopileri

Advice Yurtdışı Eğitim'den şu konularda ücretsiz yardım alabilirsiniz;
- Üniversite danışmanlığı,
- Şehir oryantasyonu,
- Üniversite kaydının yapılması,
- Vize danışmanlığı,
- Uçak bileti danışmanlığı,
- Konaklama danışmanlığı,
- Hava alanı karşılama,
- Sim Card,
- 1 yıl Polonya'da danışmanlık desteğiBlog Yazılarımız

 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU