sliderslider

Work and Travel'da Sevis Sistemi Nedir? Sevis Ücreti Neden Ödenir? Sevis Aktivasyonu Nasıl Yapılır?

Work and Travel'da Sevis Sistemi Nedir? Sevis Ücreti Neden Ö

Amerika için yaptığınız J1 vize başvurusunda 160$ vize ücreti ve buna ek olarak 35$ sevis ücreti ödemek durumundasınız. Bir çok öğrenci bu sevis ücretinin ve sisteminin ne olduğunu bilmemektedir.

Sevis sistemi  kısaca söylemek gerekirse Work and Travel programına katılacak öğrencilerin bilgilerinin Amerika tarafından tutulduğu bir sistemdir. Amerikan hükümeti sevis sistemi ile birlikte her yıl ülkeye kaç öğrenci geldiğini, bu öğrencilerin hangi program ile geldiğini, kaç öğrencinin vize reddi alıp gelemediği gibi durumları incelemekte ve bunlarla ilgili raporları tutmaktadır.

Yukarıda bahsedilen sebeplerden dolayı Sevis sistemi kaydı Amerika’ya gidecek her Work and Travel katılımcısı için zorunludur. Work and Travel katılımcıları Amerikan konsolosluğu ile gerçekleştirecekleri vize görüşmesinden önce sevis ödemesinin yapıldığına dair dekontu mutlaka yanında götürmelidir.

Sevis Aktivasyonu Nasıl Yapılır?

Sevis sistemine kaydınız yapıldıktan sonra Amerika’ya geldiğiniz ilk 3 gün içerisinde sevis kaydınızı aktif etmeniz gerekmektedir. Sevisinizi zamanında aktifleştiremezseniz Amerika’da çalışmanıza olanak sağlayan Social Secuirty Card (SSN) başvurusunda bulunamazsınız ve sonrasında sponsor firmanız tarafından programınız iptal edilebilir.

Sevis kaydının aktifleştirilmesi sponsor firmaların online platform üzerinden form doldurarak olmaktadır. Amerika’ya geldiğiniz Amerika’daki sponsor firma ya da aracılığı ile gittiğiniz Work and Travel şirketi tarafından size nasıl aktifleştireceğinize dair bilgilendirme yapacaktır. Sevis aktivasyonunuz yapıldıktan sonraki 2 gün içerisinde Amerika’daki durumunuz aktif olarak gözükecektir. Durumunuzun aktif olması ile birlikte Social Security Card başvurunuzu yapabilirsiniz.


Blog Yazılarımız

 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU