sliderslider
  Work and Travel / Work and Travel’dan Türkiye’ye Döndükten Sonra Vergi İadesi Nasıl Yapılır?

Work and Travel’dan Türkiye’ye Döndükten Sonra Vergi İadesi Nasıl Yapılır?

Work and Travel’dan Türkiye’ye Döndükten Sonra Vergi İadesi | Adviceyed
Work and Travel programı kapsamında öğrenciler program süreleri kısmında bir Amerikan vatandaşının sahip olduğu hemen hemen tüm haklar ve yükümlülüklere sahiptir. Bundan dolayı öğrenciler maaşlarından kesilecek şekilde vergi ödemeye tabidirler ancak öğrenciler ülkelerine döndükten sonra vergilerini geri iade alabilirler.

Öğrenciler 2 farklı vergi türünde kesinti yaşarlar. Bu vergiler Federal Income Tax ve State Income Tax denir. Bu vergilerin miktarları eyaletten eyalete ve yasalara göre değişiklik gösterdiği için değişmektedir. Federal vergi kazançtan ortalama %10-15 kadar kesinti yaparken, State vergisi ise ortalama %5-8 kadar kesinti yapar. 2018’den sonra gelen yeni düzenlemeden sonra ödenen vergilerin tam iadesi yapılmasa da, 80-100$ bir kesinti sonrası kalan miktar iade alınabilir.

 Amerika’da öğrenciler çalıştığı dönemde toplam ne kadar vergi ödediklerini aldıkları maaş çeklerinden veya işverenin gönderdiği W2 formundan öğrenebilirler. W2 formu işveren tarafından öğrenciye mail olarak programa katılınan yazdan itibaren ilk Ocak ayında atılır. 

Vergi iadesi için gerekli belgeler
1.W2 Formu
2.Pasaport ön yüzü resmi
3.DS 2019 belgesi
4.Vize sayfası resmi
5.SSN bilgisi
6.ABD giriş çıkış tarih bilgileri

Vergi iadesi başvurunuzu aracı kurumlar ile de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak aracı kurumlar vergi iadesinden kesinti yapabilir. Advice Work and Travel öğrencilerine ücretsiz vergi iadesi konusunda yardımcı olmaktadır.  

Vergi iadesi alımı aşamaları
1.Gerekli formlar doldurulurarak Advice Work and Travel’a teslim edilir.
2.Gerekli bilgiler IRS sistemine girilir ve sonra sistem toplam iade miktarını çıkarır
3.Telefonla ya da site üzerinden iade miktarı doğrulanır ve işlemlerin başlaması için öğrenci onay verir.
4.İadenin yatacağı banka bilgileri verilir
5.3-5 ay arasında verilen banka bilgilerine ücret yatırılır

ABD’deki yasalara göre vergi iade başvurusunu her öğrenci yapmak zorundadır. Çok sık rastlanmasa da bazı işverenler programda öğrenci çalıştığı sürece maaştan vergi kesintisi yapmayabilmektedir. Ödenmeyen bu vergiler borç olarak vergi iade işlemleri sırasında çıkabilmektedir. Bu nedenle başvurunuzu yapmadan önce maaş çeklerinizi veya W2 formunuzu inceleyerek ne kadar vergi ödemesi yaptığınızı kontrol etmelisiniz.


 DEVAMINI OKU

Öğrenci Ziyaretlerimiz ve Work and Travel'da Hangi İş Size Göre.


Work and Travel Hakkında Merak Edilen Her Şey!

 Whatsapp 
 Sizi Arayalım! 
 WHATSAPP
 İLETİŞİM FORMU